eyüp-sultan-camii

Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne tehdit

Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne tehdit mektupları gönderiliyor

Avrupa’nın en büyük camisi olan Fransa‘nın Strazburg kentinde inşaatı devam eden Eyüp Sultan Camii‘ne, ölüm tehditleri ve İslam’a hakaretler içeren mektup gönderildi. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) teşkilatına bağlı Eyüp Sultan Camii’ne  gönderilen “Savaş ilanı” başlıklı mektupta “Fransa’da İslam dinine yer olmadığı” söylendi. İmzasız mektupta Müslümanların Fransa veya İslam arasında seçim yapmaları gerektiği savunuldu. “Elbette cemaatinizin çoğu İslam’ı seçecek. O zaman neden Fransa’da kalıyorsunuz?” ifadeleri kullanıldı. Mektupta ayrıca “Hazırlanın, camilerinizde daha önce benzeri görülmemiş saldırılara maruz kalacaksınız. Çok kalabalığız. İyi hazırlanın, intikam başlıyor.” şeklinde tehditler yer aldı. Milli Görüş Teşkilatları Doğu Fransa Bölge Başkanı Eyüp Şahin, AA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu tür tehditlerle daha önce de karşılaştıklarını dile getiren Şahin, Avrupa’da birçok camiye ve Müslümanlara yapılan tehditlerin özellikle son yıllarda arttığını belirtti.

eyüp-sultan-camii
Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne tehdit mektupları gönderiliyor

Eyüp Sultan Camii’ne daha önce de tehdit mektupları gitti

Şahin, sosyal medyadan da açık tehditler aldıklarını ifade etti. “Daha önce de ‘Sizin ve ailenizin adresini bulduk. Hepinizi öldüreceğiz. Caminin ortasına bomba yerleştireceğiz’ tarzında tehditler de oldu.” diye konuştu. Şahin, “Bu tehditler genelde tüm Avrupa’da oluyor. Tüm Müslümanlara bu tür tehditler geliyor ama burası Avrupa’nın en büyük külliyesi olması hasebiyle herhalde biraz daha fazla ilgi çekiyor. Biraz daha fazla ses getirebilmek amacıyla bu tür tehditleri biz daha sık yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Şahin, camiye gelen tehdit mektubundan sonra polise ve yetkili makamlara haber verdiklerini ifade etti. Din adamları ve siyasetçilerin de aşırıcılık içeren yorumlarının bu tür olumsuzlukları tetiklediğini, bunların yerine herkesten sağduyulu açıklamalar beklediklerini söyledi.

Eyüp Sultan Camii’nin inşaatı 1 buçuk yıl durdurulmuştu

Cami derneğinin de başkanı olan Eyüp Şahin, Ekim 2017’de temeli atılan ve 2018’de inşaatı başlayan cami yapımının maddi sıkıntılar nedeniyle 1 buçuk yıl durduğunu da hatırlattı. Şahin, “Kaba inşaat bittikten sonra iş bitmiyor, asıl iş o zaman başlıyor. Şu anda maddi sıkıntılar çekiyoruz. Kaba inşaatımız borçla bitmiş olacak. İnce işçiliğini nasıl başlatacağız, biz de onu düşünüyoruz. Caminin hızlı şekilde ilerleyebilmesi için maddi kaynaklara ihtiyacımız var. Bizler de kardeşlerimizden buraya bağış yapmalarını talep ediyoruz.” diye konuştu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook