Yemen-bm-kriz

Yemen’de insani kriz giderek derinleşiyor

BM: Yemen’de insani kriz artıyor

Yemen’de insani kriz her geçen gün artıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Yemen‘de dünyanın en ağır insani krizinin yaşandığını duyurdu. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, İnsan Hakları Konseyinin 48’inci oturumunda Yemen’le ilgili açıklamalarda bulundu. Bachelet, ülkede çatışmaların 7’nci yılını doldurduğuna dikkati çekti. “Taraflar arası çatışmaların yoğunlaşmaya başladığı Mart 2015’ten bu yana 2 bin 270’i çocuk 8 bin 218 sivil hayatını kaybederken, 13 bin 283 sivil yaralandı.” ifadelerini kullandı. Bachelet, Yemen’de savaşan tarafların, uluslararası hukuk ve insan haklarını çiğnediğini söyledi. Tarafların insan haklarına yönelik sorumluluklarını yerine getirmede üzerine düşen görevi yapmadığını dile getirdi. Bachelet, ayrıca çatışan tarafların ayrıca yargısız infaz, keyfi gözaltı, işkence ve çocukların silahlandırılması gibi uluslararası hukuku aykırı olan uygulamalara devam ettiğini vurguladı.

yemen-bm-açlık
Yemen’de insani kriz artıyor

20 milyondan fazla Yemenli insani krizde

Bachelet, “Yemen, dünyanın en ağır insani krizi olmayı sürdürüyor. Ülkede 20 milyondan fazla kişi insani yardım ve korumaya muhtaç olup bunlardan yaklaşık 12 milyonu daha vahim durumdadır. Şimdiye kadar 4 milyon kişi yerinden edilmiş ve bunların yüzde 83’ünü kadınlar ve çocuklar oluşturmuştur.” diye konuştu. Covid-19 (koronavirüs) salgınının, bölgedeki insani yardım ve taraflar arası uzlaşma çabalarını geciktirdiğinin de altını çizdi. Bachelet, ülkede şiddetli gıda kıtlığının önüne geçilmesi için bütün sektörlere “acil yardım” çağrısında bulundu.

Yemen’de insani kriz nitmiyor

Yemen‘de insani kriz bitmek bilmiyor. Ülkede uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürüyor. Ülkede İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında büyük çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek oluyor. İran destekli Husiler, sık sık Suudi Arabistan‘ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA‘larla hedef alıyor. Yemen’de bitmek bilmeyen savaştan etkilenenler ise masum siviller oluyor.  Savaş devam ederken bir yandan da Yemen riyalinde yaşanan rekor seviyedeki değer kaybı, halkın zaten düşük olan alım gücünü daha da zayıflatıyor. Bu nedenle ülkedeki fakirlik oranı yüzde 80’lere ulaşmış durumda. İç savaşın başladığı yıllarda bir ABD doları 215 Yemen riyali iken, hızlı değer kaybı neticesinde bir dolar 1060 riyale kadar yükseldi. Ekonominin kötüleşmesiyle ülkenin içinde bulunduğu insani kriz de daha fazla derinleşiyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook