facebook-myanmar-soykırımı

Facebook Myanmar’da soykırıma yardım mı etti?

Facebook’un Myanmar’da soykırıma yardım ettiği ortaya çıktı

Facebook’un Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yapılan soykırıma yardım ettiği ortaya çıktı. İnsan hakları kuruluşu Global Witness ekibi, Facebook’un kurallarını ihlal etmeyen bir Myanmar askeri hayran sayfasını beğendi. Algoritmalar, bir süre sonra siteye şiddet içerikli sayfalar önermeye başladı. Facebook, 2018’de Müslümanların camilerde silah stokladığı yalanlarını da ön plana çıkardı. Soykırımda sadece o yıl 24 bin Müslüman katledildi. Facebook’un Myanmar’daki etnik şiddetin artmasında, Arakanlı Müslümanlara uygulanan soykırımda ve Etiyopya’da devam eden çatışmalarda parmağının olduğu ortaya çıktı. Guardian’ın haberine göre, Global Witness isimli insan hakları grubu, 53 milyonluk nüfustan yarısının ana haber kaynağı olarak Facebook kullandığı Myanmar’da, platformun etnik nefreti ve bölücülüğü nasıl beslediğini gözler önüne serdi. Haugen’ın ifşa ettiği yazışmalarda, Facebook’un nefret söylemlerinin geçtiği gönderilerin yüzde 5’inden azına, şiddete teşvik olarak kabul edilen içeriklerin ise yüzde 1’inden azına yaptırım uyguladığı ortaya çıkmıştı.

facebook-myanmar-katliam
Facebook’un Myanmar’da soykırıma yardım ettiği ortaya çıktı

Facebook Myanmar’da çatışmaların fitilini ateşledi

Araştırmada Facebook’un Arakan’daki katliama yardım ettiğinin de tespit edildiği hatırlatıldı. Hazırlanan rapora göre Facebook, 2018’de Müslümanların camilere silah stokladığına dair bir dizi yalan bilgiyi kaldırmak yerine ön plana çıkardı. Bu içerikler kısa sürede yayıldı ve zaten gerginliğin olduğu bölgede toplumsal şiddeti daha da artırdı. İddialar üzerine Facebook olayla ilgili bağımsız bir soruşturma yürüterek sitenin çevrimdışı şiddeti daha da artırdığını kabul etti. Arakan’daki soykırımda sadece 2018 yılında 24 bin Müslüman katledildi. Yüzbinlerce Müslüman ise yaşadığı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.

Facebook Myanmar’da 81 kişinin ölümüne neden oldu

Global Witness’dan araştırmacılar önce Facebook’un şartlarını ihlal etmediği görülen bir Myanmar askerinin hayran sayfasını beğendi. Kısa bir süre sonra platformun algoritması, askeri şiddet içerikli sayfaları önermeye başladı. Araştırmayı yürüten şirket, “Facebook’ta askeri şiddet içeriklerini aramamıza gerek kalmadı. Zaten platformun algoritması bizi buna yönlendirdi. Facebook’un önerdiği 5 sayfadan 3’ü şiddeti teşvik eden ve kendi kurallarını ihlal eden sayfalar” ifadelerinde bulundu. Elde edilen bulgulara göre, Facebook Etiyopya’da da benzer çatışmaların fitilini böyle ateşlemiş oldu. Verilere göre platform, Etiyopya’nın Oromia bölgesinde dezenformasyonu önlemedi. Sahte içerikleri kaldırmak yerine etkileşim aldığı için ön plana çıkardı. Bir süre sonra bölgede tansiyon yükseldi ve çıkan olaylarda 81 kişi hayatını kaybetti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook