Fransa Eyüp Sultan

Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne saldırı düzenlendi

Fransa’da inşası devam eden Eyüp Sultan Camii’ne saldırı düzenlendi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin İslam karşıtı söylemleri ve çıkarılan yasa tasarısı, ülkede Müslümanlara olan düşmanlığı artırmaya devam ediyor. Fransa‘da Müslümanlara yönelik saldırılar gün geçtikçe daha da artıyor. Son olarak Fransa’nın Strazburg kentinde yapımı devam eden Eyüp Sultan Camii’ne İslam karşıtı saldırı düzenlendi. Eyüp Sultan Camii’nin duvarına İslam karşıtı hakaret içerikli yazılar yazıldı. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı caminin sosyal medya hesabından Eyüp Sultan Camii‘ne yapılan İslamofobik saldırıyla ilgili açıklamada bulundu. Caminin duvarına “İslam‘a hayır ülkenize dönün” yazıldığı bildirildi. İslam Toplumu Milli Görüşe (IGMG) bağlı olan Eyüp Sultan Camii’nin yönetimi ayrıca açıklamasında, “Bu olay Fransa’nın bugün içinde bulunduğu zararlı iklimi yansıtıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa'da Eyüp Sultan
Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne saldırı düzenlendi

Eyüp Sultan Cami inşaatı tamamlandığında Avrupa’nın en büyük camisi olacak

Eyüp Sultan Camii’nin inşası hâlâ devam ediyor. Caminin inşaatı tamamlandığında da Avrupa’nın en büyük camisi olacak. Cami, Osmanlı mimarisine göre inşa ediliyor. 15 dönüm arazi üzerinde inşa edilen camide, 3 bin kişilik mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacağı külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve bisiklet parkı da bulunacak. Ayrıca 44 metre yüksekliğinde çifte minaresiyle Strazburg’un dini, mimari ve kültürel çeşitliliğine renk katacak caminin ana kubbesi etrafında 27 küçük çapta kubbe de yer alıyor.

Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor

Macron’un İslam düşmanlığı yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Ülkede İslam karşıtı saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri geçtiğimiz günlerde ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook