BM Filistin yardım

BM: Filistinlilerin yarısı insani yardıma muhtaç

BM Filistinlilerin insani yardıma muhtaç olduğunu açıkladı

Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisi, İsrail işgali ve ablukası altındaki topraklarda yaşayan Filistinlilerin neredeyse yarısının insani yardıma muhtaç olduğunu belgeledi. BM Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisinin hazırladığı raporda, Filistinlilerin sosyoekonomik gelişimi açısından 2020’nin 1994’ten bu yana en kötü yıl olduğu açıklandı. Bunda özellikle yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve yaşanan mali krizin etkili olduğu belirtildi. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 2020 ilkbaharında uygulanan karantina sebebiyle 150 bine yakın Filistinlinin işini kaybettiği bildirildi. Birleşmiş Milletler Orta Doğu Özel Koordinatörlük Ofisi (BM)ayrıca 17 Aralık 2020’den bu yana devam eden mevcut karantinanın da geniş çaplı olumsuz etkisi olacağını ifade etti.

“Filistin ekonomisi küçüldü”

BM tarafından hazırlanan raporda, Filistin ekonomisinin 2020’de yüzde 10 ila 12 arasında küçüldüğü bildirildi. Bunun ise Filistin yönetiminin kurulduğu 1994’ten bu yana görülen en büyük yıllık daralmalardan biri olduğu ifade edildi. Koronavirüs salgınının şiddetlendirdiği krizle birlikte Filistin nüfusunun neredeyse yarısının insanı yardıma muhtaç olduğuna vurgusu yapıldı. Geçtiğimiz sene yaşanan olumsuz olayların (salgın, mali kriz) gelecek yıllarda Filistinlilerin kalkınma yörüngelerini olumsuz etkilemesinin beklendiği vurgulandı. Öte yandan BM raporunda uluslararası topluma, Filistin yönetiminin ekonomik reform taahhütlerini yerine getirmesine yardımcı olmak için teknik yardımın yanı sıra çeşitli insani yardım ve kalkınma projelerini desteklemeleri çağrısında bulunuldu.

Filistin toprakları işgal altında

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

İsrail Filistin zulüm

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook