Fransa'da şoför işten atıldı

Fransa’da bir şoför namaz kıldığı için işten atıldı

Fransa’da bir şoför, havaalanında otobüste namaz kıldığı için işten kovuldu

Fransa’da İslam düşmanlığı bir kez daha kendini gösterdi. Fransa‘da, havalimanındaki otobüslerle yolcu mürettebatını taşıyan bir şoför, 24 Ocak 2017 tarihinde aracın içinde vakit namazını kıldığı için işten kovuldu. Üstelik namaz kıldığı esnada otobüste kimse yoktu. O esnada otobüse binmek için gelen yolcular otobüsün kapısı kapalı olduğu için şoförü şikayet etti. Şoförün 2017 yılında otobüste kıldığı namaz yıllar sonra “radikalleşme işareti” olarak nitelendirildi ve işine son verildi.  Güvenlik gerekçesiyle Anis takma adını kullanan şoför şimdi işini geri almak için açtığı davada adaletin yerini bulmasını istiyor. Dava sürecinde demeç veremeyen şoförün avukatı Sefen Guez Guez, müvekkilinin uzun süredir Charles de Gaulle Havalimanı’nda Air France personelini taşımakla görevli olduğunu bildirdi.

fransa namaz şoför
Fransa’da bir şoför, namaz kıldığı için işten atıldı

Kararın 4 yıl sonra verilmesi tepki çekti

Guez Guez, Anis’in 24 Ocak 2017 tarihinde otobüste yolcu yokken vakit namazını kıldığını, otobüse binmek için gelen Air France mürettebatının ise aracın kapısının kapalı olması nedeniyle o an içeri giremediğini anlattı. Mürettebattan birilerinin Polis Müdürlüğü’ne, Anis hakkında şikayette bulunduğunu belirtti. Avukat Guez Guez, şikayetten yaklaşık 4 yıl sonra Polis Müdürünün, müvekkilinin havalimanına giriş akreditasyonunu iptal ettiğini vurguladı. Guez Guez, Bölge Polis Müdürünün, şoförün akreditasyonunu 2018’de yenilediğine işaret etti. 27 Ekim 2020’deki iptal kararının Samuel Paty adlı felsefe öğretmeninin öldürülmesiyle Müslümanların hedefe konulması dönemine denk gelmesine dikkati çekti. Guez Guez, akreditasyonun iptal kararında, “çalışma saatleri içerisinde namaz kılmanın ciddi radikalleşme işareti” olarak yer aldığını belirtti. Dört çocuk babası Anis’in Charles de Gaulle Havalimanında 16 yıldır çalıştığını ifade eden Guez Guez, Anis’in çalışma arkadaşlarının Polis Müdürünün aksine müvekkilinin kamusal bir tehdit oluşturmadığına dikkat çekti. Ayrıca Anis’in dini vecibelerini yerine getiren normal bir Müslüman olduğuna ilişkin beyanatta bulunduklarını açıkladı.

“Müslümanların kıldığı namazı kamu güvenliğine tehdit olarak görüyorlar”

Guez Guez, mahkemenin nihai kararını 25 Mart’ta açıklayacağını söyledi.  “Polis Müdürü, dini bir vecibe olan ve bütün Müslümanların her gün kıldığı namazı kamu güvenliğine tehdit olarak görüyor, namaz ve İslam’ı terörle ilişkilendiriyor. Bu apaçık İslamofobidir” diye konuştu. Guez Guez, yaşananların İslamiyet’i tam bilmemekten ya da ırkçı bir tutumdan kaynaklanmış olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu durum Fransız idari kurumlarında cahillik ya da ırkçılıktan dolayı bir Müslümanı kamuya tehdit olarak gören bir zihniyetin varlığını gösteriyor. Evet belki o otobüste kılmaması gerekirdi denilebilir fakat bu gerekçeyle akreditasyonunun elinden alınması normal değil. Yakında ramazan başlayacak, müvekkilim eğer öğlen sandviçini yemezse ‘kamu güvenliğini tehdit ediyor, akreditasyonunu iptal edelim’ mi diyeceğiz? Bu normal değil. Şüphemiz yok ki adalet de bunun yanlış bir tutum olduğunu görüp müvekkilimin hakkını iade edecektir.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook