bm yemen kriz

BM: Milyonlarca Yemenli insani yardıma muhtaç

BM, milyonlarca Yemenli için çağrıda bulundu: İnsani yardıma muhtaçlar

Yemen’de Husiler ile hükümet arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çatışmaların giderek artması Yemen’deki insani krizin de artmasına neden oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) milyonlarca Yemenli için çağrıda bulundu. Yemen’in Marib kentinde, Husiler ile hükümet güçleri arasında artan çatışmalar nedeniyle şehirde 15 bin kişi kaldığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine BM, ülkede insani durumun kötüye gittiğini ve milyonlarca kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dujarric, günlük basın brifinginde, Marib’de çatışmaların birden fazla cepheye sıçradığını söyledi. Ayrıca çatışmalar nedeniyle şubat ayının başından beri 15 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına da dikkat çekti. Dujarric, kentte insani durumun giderek kötüleştiğini vurguladı.

yemen insani kriz

Milyonlarca Yemenli kıtlıkla karşı karşıya

Dujarric, ülke genelinde ise 20,7 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu ifade etti. Milyonlarca Yemenli için durumun kritik olduğunu ve kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunduklarını aktardı. Ülkede yakıt sıkıntısı da yaşandığına işaret eden Dujarric, geçen ay Hudeyde Limanı’ndan ticari yakıt ithalatına hiçbir şekilde izin verilmediğini belirtti. Sözcü Dujarric, tüm taraflara ülke çapında ateşkes çağrısını yineledi.

Yemen’deki insani kriz, korkunç boyutlarda

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı. BM’ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yüzde 80’i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor. Ülkede yaklaşık 6 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook