Fransa’da bir cami daha kapatıldı

Fransa’da camiler kapatılmaya devam ediyor

Fransa’da bir cami daha kapatıldı. Cumhurbaşkanı Macron yönetimi çeşitli gerekçeler öne sürerek ülkedeki camileri kapatıyor. Son olarak Fransa‘nın Allonnes kentinde bir cami, “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 aylığına kapatıldı. Fransa’nın Sarthe Valiliği konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Allonnes‘da 300 kişilik cemaate sahip olan caminin “radikal İslam’ı savunduğu” öne sürüldü. Caminin kapatıldığı ifade edildi. Açıklamada, caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı iddia edildi. Caminin terör saldırıların düzenlenmesini önlemek amacıyla kapatıldığı söylendi. 13 Ekim’de Valilik tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talebiyle bu caminin kapatılması için gerekli prosedürlerin başlatıldığı duyurulmuştu. Fransa‘da camiler daha önce de kapatıldı. İçişleri Bakanı Darmanin, 29 Eylül tarihinde, Le Figaro gazetesine konuşmuş, “ayrılıkçı” yasası yürürlüğe girmeden önce ülkede “aşırıcıların” bulunduğu 650 yerin kapatıldığını söylemişti. Darmanin, 24 bin yerin polis tarafından denetlendiğini de belirtmişti. Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti.

fransa-cami-macron
Fransa’da bir cami daha kapatıldı

Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor

Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti. Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor.

Fransa’da Müslümanlara baskı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook