Muhammed Salah Müslümanlara yönelik nefret suçlarını azalttı

Muhammed Salah İslam karşıtlığını azalttı

Muhammed Salah Liverpool taraftarının gönlünde taht kurdu. Salah, performansı ve mütevazi kişiliğiyle İngiltere’nin Liverpool kentinde İslam karşıtı eylemlerin azalmasında etkili oldu. 2019 yılında ABD‘nin Stanford Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmaya göre, Salah’ın transfer olduğu 2017 yılından beri Liverpool taraftarları arasında İslam karşıtı eylemlerde ciddi bir düşüş yaşandı. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, Liverpool takımının yer aldığı Merseyside bölgesindeki tüm suçlar incelendi. Bölgedeki Müslüman nüfusa yönelik nefret suçlarında yüzde 18,9’luk bir azalmanın olduğu tespit edildi. Ancak diğer azınlıklara karşı işlenen nefret suçlarında aynı azalma görülmedi. Araştırmada dikkat çeken bir başka nokta da şuydu. Sosyal medyadaki İslam karşıtı paylaşımlarda da net bir azalmanın yaşanmadı. Liverpool taraftarının paylaştığı toplam 15 milyon tweet üzerinde bir inceleme yapıldı. İslam karşıtlığı içeren tweetlerin yüzde 7.2’den 3.4’e düştüğü gözlemlendi. Araştırmacılar, bu fenomenin sadece oyuncunun başarılı performansına bağlı olmadığına dikkat çekti. Pozitif bir Müslüman modelin ortaya çıkmasıyla taraftarların İslam dinine daha az yabancılık hissettiklerini dile getirdi.

Muhammed-salah-liverpool
Muhammed Salah İslam karşıtlığını azalttı

Liverpool Muhammed Salah’ı olumsuz karşılamadı

Muhammed Salah, muhafazakar bir çevreden gelen, dindar kimliğiyle biliniyor. Ancak Salah, buna rağmen Liverpool’da olumsuz bir tavırla karşılaşmadı. Eşinin başörtüsü nedeniyle ya da gol sevinçlerinde sık sık secdeye kapanması taraftarlar tarafından eleştirilmedi. Bunun aksine 2019 yılında ilk sezon, Mısırlı oyuncunun olağanüstü performansından sonra taraftarlar “sen yeter ki gol at, gerekirse Müslüman oluruz” şeklinde tezahüratlarla Salah’a karşılık verdi. Liverpool takımında Muhammed Salah dışında Naby Keita, Sadio Mane ve Xherdan Shaqiri gibi Müslüman futbolcular da bulunuyor. Liverpool Menajeri Jürgen Klopp da oyuncularının oruç tutmasına karşı olmadığını belirtmişti. Klopp, Müslüman oyuncuların dini inançlarına saygı duyduğunu söylemişti. Alman teknik adam, Mane de Mısırlı Müslüman futbolcu Salah’ı örnek gösterdi. Mane, “Oyuncularımın oruç tutmasıyla ilgili bir problemim yok. Oruç tutsalar da, oruç tutmasalar da harikalar. Onların dinlerine saygı duyuyorum. Futboldan önemli şeyler de var” diye konuştu.

İngiltere’de Müslümanlara tehdit

Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırının ardından İngiltere‘de Müslümanlara yönelik 95 saldırı olayı kayda geçti.. Kayda geçen 95 olayın 85’inde doğrudan terör eylemine atıfta bulunularak Müslümanlar tehdit edildi. Bunlardan, yüz yüze yaşanan 45 olayda ırkçılar, Müslümanları, silah şeklini verdikleri ellerini onlara yöneltip kurşun sesi çıkararak tehdit etti. İnternet üzerinden yapılan 40 saldırıda da Müslümanlara “Vurulman lazım”, “Müslümanlar ölmeli” ifadeleri ile silah emojisi içeren mesajlar gönderildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook