ABD-Müslüman-terörist

ABD’de Müslüman öğrenciye terörist damgası

ABD’de Müslüman öğrenci terörist olmakla itham edildi

ABD’de Müslüman bir öğrenci, öğretmeni tarafından terörist olmakla itham edildi. New Jersey’in Bergen ilçesindeki Ridgefield Memorial Lisesi yönetimi, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Müslüman öğrencisine sınıf içinde “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diye konuşan öğretmen hakkında soruşturulma başlatıldığı bildirildi. Lise yönetimi, süreç tamamlanıncaya kadar öğretmenin okuldaki görevinden uzaklaştırıldığını belirtti. Ridgefield Devlet Okulları Geçici Müfettişi Letizia Pantoliano, Müslüman öğrenciyi terörist olmakla suçlayan öğretmen hakkında açıklama yaptı. Pantoliano, konuyla ilgili “Ridgefield Okul Bölgesi, herhangi bir öğrenciye veya personele karşı bir ayrımcılığa kesinlikle tolerans göstermez, öğrencilerin ve personelin ırk, din, ulusal köken ve cinsel yönelimlerinin benimsendiği kapsayıcı bir ortam oluşturmaya çalışır.” diye konuşarak tepki gösterdi.

abd-musluman-islam
ABD’de Müslüman öğrenci terörist olmakla itham edildi

“Teröristlerle pazarlık yapmayız”

Pantoliano, öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığını ve açığa alındığını belirtti. Okul yönetiminin söz konusu öğretmene karşı her türlü yasal yolları kullanacağını dile getirdi. Arap asıllı Müslüman lise öğrencisi Mohammed Zubi (17) geçtiğimiz hafta ders esnasında matematik öğretmenine “Ödevimin kalanını evde tamamlayabilir miyim?” diye sordu. Öğretmeni ise Zubi’ye “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diye karşılık verdi. Öğretmenin Müslüman olduğunu bildiği halde Zubi’ye verdiği İslam karşıtı yanıt, sınıftaki birçok öğrenci tarafından duyuldu. Vuk Tomasese adlı öğrenci tanık olduğu olayı basına verdiği demeçte anlattı. Aynı zamanda Ridgefield Memorial Lisesinin futbol takımında kaptanlık yapan Zubi’nin, yaşadığı olaydan sonra okula dönmek istemediği bildirildi.

ABD’de Müslüman topluma baskı arttı

Son yıllarda Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD’de de İslam düşmanlığı yaygınlaştı. ABD’de Müslüman topluma yönelik baskıların her geçen gün arttığı görülüyor. Yapılan son anketlere göre, Amerika‘da her üç Müslüman’dan ikisinin İslam karşıtlığı ile mücadele ettiği ortaya çıktı. ABD’de 3 buçuk milyon Müslüman yaşıyor. 11 Eylül sonrası kötü muamele ya da duygusal şiddete uğradıklarını söyleyen Müslümanların sayısı giderek artıyor. Ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili son anket Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Ötekileştirme ve Aidiyet Enstitüsü tarafından yapıldı. Anketin sonuçları, yaşanan Müslüman ırkçılığının boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. ABD’de yaşayan her etnik grup ve yaştan, yarısı kadınlardan oluşan bin 123 Müslümanın katıldığı anket sonuçlarına göre, ülkedeki her üç Müslümandan ikisi İslam karşıtı davranışlara maruz kalıyor. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 67’si hayatlarında en az bir kez İslam karşıtlığına dair bir tecrübe yaşadığını belirtti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook