Fransa'da başörtülü gazeteci

Fransa’da başörtülü gazeteci ölümle tehdit edildi

Fransa’da başörtülü gazeteci Nadiya Lazzouni ölümle tehdit edildi

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un ve siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, ülkede Müslümanlara olan düşmanlığı körüklemeye devam ediyor. Son olarak Fransa‘da başörtülü gazeteci Nadiya Lazzouni ölüm tehditleri aldı. Ülkedeki İslam düşmanları gazeteci Lazzouni’ye gönderdikleri mektupta nefret söylemleriyle birlikte Müslümanları da hedef aldı. Yapımcı ve gazeteci Lazzouni, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Lazzouni ölüm tehditleri almaya başladığını, adresine tehdit dolu bir mektup geldiğini söyledi. Başörtülü kadın, tehdit mesajının fotoğraflarını da paylaştı. Ayrıca Vatandaş İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u etiketledi. Lazzouni, “Bu ölüm tehditlerine karşı bir şey yapacak mısınız?” diye sordu. Lazzouni, bugüne kadar yaptığı çalışmalarında ve kamuoyu önündeki konuşmalarında, Fransa’daki gergin atmosferi unutup daima umut mesajları aktarmaya çalıştığını ifade etti.

Fransa’da başörtülü gazeteciye: “Çeneni kapat ve defol”

Başörtülü gazeteciye gönderilen tehdit mektubunda nefret söylemleri ve ölüm tehditlerinin yanı sıra Müslümanlar da hedef alındı. Mektupta, “Çeneni kapat ve defol. (Başındaki) çaputun kalsın, daha iyi hedef alırız. Fransa’yı tanımıyorsun ama Fransızları tanıyacaksın.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca Müslümanların çoğunlukla yaşadığı banliyölere yönelik tehditler savruldu. Diğer yandan Bakan Schiappa da konuya ilişkin Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Schiappa, “hiçbir farklı görüşün cinsiyetçi ve ırkçı olan söz konusu tehditleri haklı çıkarmayacağını” söyledi. Schiappa, tehdit ve hakaretleri kınadığını belirterek, Lazzouni’ye şikayette bulunması durumunda yargının kayıtsız kalmayacağını da ifade etti. Aralarında Türklerin de bulunduğu çok sayıda gazeteci sosyal medya üzerinden Lazzouni’ye destek olduklarını söyledi.

Fransa'da başörtülü gazeteci
Fransa’da başörtülü gazeteci ölümle tehdit edildi

Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor

Macron’un İslam düşmanlığı, yeni yasa tasarısıyla kendini açık ediyor. Sözde Radikal İslamcılık adı altında ülkedeki Müslümanlara zulmediliyor. Camiler kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshediliyor. Fransa’da Müslümanlara yönelik saldırılar artıyor. Nitekim ülkede İslam karşıtı saldırılar, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 53 arttı. Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri geçtiğimiz günlerde ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Fransa’da saldırıların en fazla Rhones-Alpes, Paca ve başkent Paris’in de içinde olduğu Ile-de-France bölgelerinde yaşandığını belirtti. Zekri geçen yıl Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleştiğini kaydetti. Zekri, bu rakamın 154 saldırı olan bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını vurguladı. Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Zekri, 2020’de camilere yönelik saldırıların ise yüzde 35 arttığını aktardı. Zekri geçen yıl CFCM’in merkezine veya yöneticilerin evine tehdit içeren 70 mektup gönderildiğini ifade etti. Sanal ortamda İslam ve Müslümanlar hakkında yalanların ve Müslümanlara karşı nefreti körükleyen e-maillerin yayılmasının endişe verici olduğunu söyledi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook