İtalya’da 2020’de kadına yönelik şiddet vakaları arttı

İtalya’da 2020 yılında kadına yönelik şiddet arttı

İtalya‘da kadına yönelik şiddetle ilgili 2020 yılı raporu yayımlandı. Ülkede karantinanın sona erdiği haziran ve ağustos aylarında şiddet vakalarının artış gösterdiği ortaya çıktı. İtalya İçişleri Bakanlığı kadına yönelik şiddetle ilgili raporu Ekim 2020’de yayınladı. “Bu aşk değil” (Questo non amore) adlı rapora göre, kadına yönelik şiddet vakaları koronavirüs (Covid-19) tedbirleri uygulamalarına göre bir yıl öncesine kıyasla değişkenlik gösterdi. Rapor, 2020’de sokağa çıkma yasağının uygulandığı mart ve mayıs ayları arasında bir önceki yıl ile karşılaştırıldı. Sonuca göre kadın cinayetlerinin tüm cinayetlere oranının yüzde 56’dan yüzde 33’e düştüğü görüldü. Ancak karantina uygulamasının bittiği 2020 Haziran ayı ile Ağustos ayı arasındaki 3 aylık veriler kıyaslandığında ise bu oranın 2019 yılına göre yüzde 37’den yüzde 54’e yükseldiği açığa çıktı.

Kadına yönelik şiddet bitmiyor

Aynı dönemlerde eski eş veya sevgili tarafından işlenen kadın cinayetlerinin oranı ise karantina döneminde 2019 yılındaki gibi yüzde 22 oranında kaldı. Bu oran yılın üçüncü çeyreğinde bir yıl öncesine göre yüzde 10 azaldı ve yüzde 26 olarak kaydedildi. 2020 yılında aile içi şiddet vakalarında kadınların şiddet mağduru olma oranı yüzde 81 olarak bildirildi. Aile içi şiddet vakalarının yüzde 58’ini fiziksel şiddet, 33’ünü sözlü ya da kısıtlayıcı davranışlar, yüzde 9’u ise taciz veya tecavüz şeklinde gerçekleştiği açıklandı. Raporda, kadına karşı işlenen suçlarda failin yüzde 62 oranında kadının eski eşi veya evli olduğu eşi ya da sevgilisi olduğu belirtildi. Şiddet vakalarının yüzde 33’ünü eş ya da sevgili, yüzde 29’unu da eski eş ya da sevgili oluşturdu. Rapora göre, vakaların yüzde 14’ünde fail kadının ebeveyni ya da çocuğu oldu. Ne yazık ki İtalya‘da kadına yönelik şiddet önlenemiyor.

Kadına yönelik şiddet
İtalya’da kadına yönelik şiddet vakaları arttı

İngiltere’de de kadına yönelik şiddet vaka sayısı 1 milyon 600 bin

İngiltere’de kadına yönelik şiddet giderek artıyor. Geçen yıl yaklaşık 1 milyon 600 bin kadın aile içi şiddete maruz kaldı. 2009-2018 yıllarında arasında ise 1425 kadın cinayete kurban gitti. AA muhabiri İngiltere’de kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili bilgileri derledi. Bu bilgilere göre ise İngiltere’de kadına şiddet ve kadın cinayetleri çok yüksek seyrediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisinin geçen yıl yayımladığı “aile içi şiddet” başlıklı rapora da bunu açıkça ortaya koyuyor. İngiltere’de 2020 yılında yaklaşık 1 milyon 600 bin kadın eşi, erkek arkadaşı ya da eski eşi tarafından şiddete maruz kaldı. İngiltere ve Galler Polisi, geçen yıl 1 milyon 758 bin 941 aile içi şiddet vakası kaydetti. Boşanmış kadınların evli olanlara göre daha fazla şiddete maruz kaldığı görüldü. Diğer yandan en fazla şiddet görenler 20-24 yaş aralığındaki kadınlar oldu.

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook