fransa-cami-islam

Fransa camileri ve Müslüman kuruluşları kapatmaya devam ediyor

Fransa camileri kapatmaya devam ediyor

Fransa camileri ve Müslüman kuruluşları kapatmayı sürdürüyor. Fransa’da camiler ve Müslüman kuruluşlar hedef alınıyor. Ülkede bu yılın sonuna kadar 7 cami ve dernek daha “radikal İslamcılığı” savunduğu iddiasıyla kapatılacak. İslam’a olan düşmanlığı ile tanınan Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Darmanin yaptığı açıklamada, Allonnes kentindeki bir caminin “radikal İslam’ı” savunduğunu iddia etti. Caminin 6 aylığına kapatılması kararından memnun olduğunu söyledi. Darmanin ayrıca cami yöneticilerinin banka hesaplarına da el konulduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve başlamasından bu yana 13 derneğin kapatıldığı bilgisini paylaştı. Darmanin, yıl sonuna kadar 7 cami ve derneğin daha “nefreti” yaydığı ve “radikal İslamcılığı” savunduğu gerekçesiyle kapatılacağını belirtti. Ülkedeki 2 bin 500 camiden 92’sine yapılan denetlemelerin sonucunda 21’inin kapatıldığını ifade eden Darmanin, Eylül 2020’den bu yana 36 bin yabancının, kamu düzenini tehdit ettiği gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edildiğini kaydetti.

Fransa camileri çeşitli bahanelerle kapatıyor

Fransa’da bugüne kadar Müslümanlara ait birçok dernek çeşitli gerekçelerle feshedilmişti. Sarthe Valiliği’nden 25 Ekim’de yapılan açıklamada, Allonnes’da 300 kişilik cemaate sahip caminin “radikal İslam’ı savunduğu” gerekçesiyle 6 ay kapatıldığı ifade edilmişti. Caminin yöneticilerinin ülkede düzenlenen terör saldırılarını meşrulaştırdığı öne sürülmüştü. Darmanin, Kasım 2020’den bu yana “radikalleştiği” iddiasıyla 89 camide yapılan denetlemelerin sonucunda 3’te 1’inin kapatıldığını dile getirmişti. Fransa yönetimi, ağustosta kabul ettiği “ayrılıkçı” yasasıyla Müslümanların hayatına müdahale ettiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Yasa ile ele alınan başlıca konular arasında, kamu hizmetinde tarafsızlık ve cumhuriyet prensiplerine uygunluk, çok eşlilik ve zorla evlendirme, uzaktan eğitimin kısıtlanması, özel okulların durumunun gözden geçirilmesi, derneklerin hem faaliyet hem finansal anlamda denetlenebilir olması yer alıyor.

Fransa’da Müslümanlara baskılar artıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

 

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook