belçika-somorge-kongo

Belçika’nın sömürgeleri raporu: Kongo’ya tazminat ödenmeli

Belçika’nın sömürgeleri raporu: Kongo’ya tazminat ödenmeli

Belçika’nın sömürge geçmişini farklı açılardan incelemekle görevli 10 uzman, Belçika‘nın Kongo‘daki katliamlarıyla ilgili 681 sayfalık bir rapor hazırladı. Ülkenin Kongo’ya tazminat ödemesi önerisini içeren nihai raporu paylaştı. Sanat tarihçisi ve diaspora hareketinin temsilcisi Anne Wetsi Mpoma, Belçika’nın Kongo’daki katliamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mpoma, rapora dayanarak Belçika’nın Kongo’nun sömürgeleştirilmesini bir suç olarak tanıması gerektiğini belirtti. Ayrıca Kongo’ya tazminat ödenmesi gerektiğini dile getirdi. Mpoma, “Verilen hasarı ölçmek imkansız, ancak maddi tazminat yoluyla telafi edilmeli” diye konuştu. Ayrıca Belçika’nın, Kongolu, Ruandalı veya Burundi asıllı Belçika’daki torunlarına yaşatılan psikolojik hasarın da dahil olmak üzere tazminat ödenmesi için bir prosedür başlatması gerektiğini söyledi. “Verilen yaralar bir nesilden diğerine aktarılır” dedi. Flaman milliyetçi muhalefet partisi N-VA, rapora ve tazminat talebine tepki gösterdi. Parlamento Üyesi Tomas Roggeman, “Önerildiği gibi Kongo’daki işgal altındaki topraklar için geriye dönük kira ve tazminatlar ödemek zorunda kalacaksak, bizim de o zaman hemen hemen her Avrupa ülkesiyle halletmemiz gereken birçok tarihi hesabımız var” diye konuştu.

belçika-sömürge-kongo
Belçika’nın sömürgeleri raporu: Kongo’ya tazminat ödenmeli

Belçikalı yetkililer raporun yayımlanmasını erteledi

Komisyon, raporu geçtiğimiz yıl Black Lives Matter protestolarından sonra oluşturdu. Komisyona, Belçika’nın sömürge tarihi ve Kongo‘da olanlar nedeniyle bu geçmişin bugün hala insanları nasıl etkilediğini incelemeleri talimatı verildi. On kişiden oluşan panelde tarihçiler ve aynı zamanda diğer uzmanlar da yer aldı .Bunlar başlangıçtan itibaren panele dair tartışmalara yol açtı. Rapor yayımlanması Belçikalı yetkililer tarafından aylarca ertelendi.

Belçika’nın sömürgeleri raporu tartışmalara neden oldu

Belçika‘nın sömürgelerini farklı açılardan incelemekle görevli 10 uzmanın hazırladığı rapordaki bilgiler, komisyondaki politikacılar arasında daha fazla tartışmaya neden oldu. Nitekim bu durum daha sonra da tartışmaların da temelini oluşturacak gibi gözüküyor. Komisyonun başkanı Wouter De Vriendt, rapordaki her katkının onu yazan uzmanın sorumluluğunda olduğunu kaydetti. De Vriendt, “Tüm bu aktarılanların raporda görünmesi şaşırtıcı değil” diye konuştu. Wouter De Vriendt, “Uzmanların bugün sömürgecilik ile ırkçılık ve ayrımcılık arasındaki bağlantıyı incelemeleri gerekiyor dolayısıyla raporun tabulardan kaçınmaması iyi. Bu zor bir görevdir ve öyle kalmaya devam etmektedir ve şimdi bunu daha fazla tartışmak komite üyelerine kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook