Fransa kilise tacizleri ile yine gündemde

Fransa’da bir rahip 2 çocuğu cinsel taciz etti

Fransa‘da rahipler tarafından uygulanan taciz olayları artıyor. Bir rahip hakkında daha 2 çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Fransa’da Reims Savcısı Matthieu Bourrette, iki kişinin, çocukluk yaşlarında aynı rahip tarafından cinsel tacize uğradığını açıkladı. Bourrette bu kişilerden birinin 1996-1999 döneminde birçok kez cinsel saldırıya maruz kaldığını ifade etti. Ayrıca bu kişilerin, ifadelerinin alınmasını istediğini belirtti. Bunun üzerine rahip hakkında “çocuklara cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle” soruşturma başlatıldı. Son zamanlarda Fransa’da gün yüzüne çıkan kilise taciz olayları Avrupa gündemini de etkiledi.

Fransa-da-bir-rahip-2-cocuga-cinsel-taciz-uyguladi
Fransa’da bir rahip 2 çocuğa cinsel saldırıda bulundu

Fransa’da kilise taciz olayları giderek artıyor

Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonunun (CIASE) 5 Ekim’de açıkladığı raporda, kiliselerde 1950’den bu yana 216 bin çocuğun cinsel istismara uğradığı belirtilmişti. Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayı 330 bin oluyor. kiliselerde cinsel istismarın “sistematik bir olgu” olduğu vurgulanmıştı. CIASE Başkanı Jean-Marc Sauve, , Katolik Kilisesinin cinsel istismar olaylarına karşı gerekli önlemleri almadığını vurguladı. Bu kurumu sorumluluk almaya çağırmıştı.

Avrupa basına göre kilise taciz olayları örtbas edildi

Raporun Fransızları kilisede cinsel istismara karşı uyandıracağını açıklayan haberde, kiliselerde çocuklara yönelik cinsel istismarın “sistematik olduğu” ve bunun artık yalnızca birkaç rahibin yaptığı iş şeklinde açıklanamayacağı belirtildi. The Times’ın “Fransız Kilisesi 330 bin çocuğa istismarı örtbas etti” başlığıyla servis ettiği haberde, Fransız Katolik Kilisesinin, son 70 yılda 330 bin çocuğa din adamlarının ve meslekten olmayan personelin cinsel istismarını “sistematik” olarak örtbas ettiği kaydedildi. Haberde, CIASE Başkanı Sauve’nin “Katolik kilisesinin kurbanlara karşı acımasız bir kayıtsızlık gösterdiği” ve “raporun bulgularının beklenenden daha yıkıcı olduğu” ifadelerinde bulundu. Raporun Almanya, ABD, Avustralya ve diğer ülkelerdeki Katolik kiliseleri aleyhinde devam cinsel istismar soruşturmalarına da yansıyacağına dikkat çekildi. Haberde, Fransız Piskoposlar Konferansı Başkanı Eric de Moulins-Beaufort’un, bulguların “dayanılmaz” olduğu, “kilise için belirsizlik ve saflık döneminin sona erdiği” yönündeki açıklamaları da yer aldı. Guardian’ın haberinde de kilisedeki çocuk istismarlarının kasıtlı bir “sessizlik perdesi” ile “sistemli şekilde” örtbas edildiğine vurgu yapıldı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook