fransa-avrupa-konseyi

Fransa’da başörtülü kadınlar için yapılan kampanyaya engel

Fransa’da başörtülü kadınlar için yapılan kampanya engellendi

Avrupa Konseyi‘nin başörtülü kadınlara yapılan ayrımcılığa karşı başlattığı kampanyayı iptal ettirdi. Fransa‘nın Gençlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah El Hairy, LCI televizyon kanalına konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. El Hairy, Avrupa Konseyi’nin ayrımcılıkla mücadele biriminin söz konusu kampanyasının kendisini şoke ettiğini dile getirdi. El Hairy, bu kampanyanın Fransa‘nın değerlerine aykırı olduğunu iddia etti. “(Kampanyaya ait) Videoda başörtüsü takmak teşvik ediliyor. Bunu kınıyoruz. Fransa bu kampanyayı (Avrupa Konseyi’ne) onaylamadığını iletti ve kampanya iptal edildi.” diye konuştu. El Hairy, Avrupa Konseyi’ne tepkilerini de dile getirdiklerini ifade etti. Laikliği ve dini özgürlüğü savunduklarını ancak bu kampanyanın başörtüsünü savunduğunu söyledi. Fransa’nın bu kampanyayı iptal edilmesini sağlamasının ardından Avrupa Konseyi kampanyaya yönelik Twitter hesabındaki paylaşımları sildi.

Fransa-avrupa-başörtülü
Fransa’da başörtülü kadınlar için yapılan kampanyaya engel

Fransa’da başörtülü kadınlar için düzenlenen kampanyaya tepki

Fransa’da başörtülü kadınlar için yapılan kampanyaya çok sayıda siyasetçi tepki gösterdi. Le Figaro gazetesinin haberinde, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun “Hukuk, Eşitlik ve Vatandaşlık” programı kapsamında bu kampanyaya finansman sağladığı bildirildi. Avrupa Konseyi, başörtülü kadınlara yönelik yapılan ayrımcılığa karşı 28 Ekim’de kampanya başlatmıştı. Avrupa Konseyinin ayrımcılıkla mücadele biriminin Twitter hesabından kampanya kapsamında “Özgürlük başörtüsündedir”, “Başörtüm tercihim”, “Mutluluk getir ve başörtümü kabul et” ve “Güzellik çeşitlilikte olduğu gibi özgürlük başörtüsündedir” yazılı ve başörtülü kadınların yer aldığı görsellere yer verilmişti.

Fransa’da Müslümanlara baskılar artıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamalarından sonra hükümet, ağustosta Müslümanlara karşı ayrılıkçı yasa çıkardı. Macron yönetimin kabul ettiği “ayrılıkçı” yasa, Müslümanların hayatına müdahale ediyor. Ülkede yaşayan Müslüman toplum baskılara maruz kalıyor. Başörtülü anneler, çocuklarının veli toplantılarına veya çocukları ile birlikte okul gezilerine katılamıyor. Tesettür mayo giymek isteyen kadınlara izin verilmiyor. Fransa’da camiler radikalleştiği iddiasıyla kapatılıyor. Müslüman sivil toplum kuruluşlarına baskınlar düzenleniyor. Çocuklarına evde eğitim vermek isteyen aileler, çocuklarını Fransız okullarına göndermek zorunda kalıyor. Macron yönetiminin ayrılıkçı yasası bu nedenle çok sık eleştiriliyor. Başta Fransa Cumhurbaşkanı Macron olmak üzere, ülkedeki Müslüman ırkçısı siyasetçilerin İslam karşıtı söylemleri, Müslümanlara yapılan saldırıları da körüklüyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook