fransa-cocuk-istismar

Fransa’da her gün onlarca çocuk istismara maruz kalıyor

Fransa’da her gün 49 çocuk istismara uğruyor

Fransa‘da bu yıl polise ve jandarmaya her gün 49 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığına ve 68 çocuğun cinsel saldırı veya tacize uğradığına ilişkin ihbar yapıldı. RTL radyosu çocukların cinsel istismara uğradığına ilişkin özel bir haber yaptı. Radyo, başkent Paris‘in banliyölerinden Rosny-sous-Bois’daki bir jandarma eğitim merkezinde 2 hafta boyunca polisin ve jandarmanın cinsel saldırı mağduru çocukların ifadesinin alındığı bildirildi. Çocukların ifadesi alınırken belirli bir protokol uygulandığı dile getirildi. Haberde, çocukların psikolojisine uygun, onları korkutmayacak ve tüm detayların öğrenilebileceği soruların seçildiği ifade edildi. Bu merkezde her yıl 200’den fazla jandarmaya, çocuk mağdurların ifadelerini alabilmek için eğitim verildiği aktarıldı. Haberde, 2021 yılında polise ve jandarmaya her gün 49 çocuğun cinsel istismara, 68 çocuğun ise cinsel saldırı ve tacize maruza kaldığına ilişkin ihbar yapıldığı kaydedildi.

fransa-istismar-kilise
Fransa’da her gün 49 çocuk istismara uğruyor

Fransa Katolik Kiliselerinde 216 bin çocuk istismara maruz kaldı

Avrupa’nın birçok ülkesinde kiliselerde yaşanan çocuklara yönelik cinsel istismara bir yenisi daha eklendi. Fransa Katolik Kilisesi’nde yaşanan olaylar uzun bir süre konuşuldu. Üstelik Fransa’da bulunan kiliselerin, cinsel istismar vakalarının en çok yaşandığı kurumlar olduğu da raporlandı. Kiliselerde Cinsel İstismar Bağımsız Komisyonu, üzerinde 2 buçuk yıl çalışılan 2 bin 500 sayfalık bir rapor yayımladı. 21 uzmanın hazırladığı rapor, yıllardır tartışılan kiliselerdeki cinsel istismar olaylarına ilişkin korkunç tabloyu adeta gözler önüne serdi. 1950’li yılından bu yana kiliselerde 216 bin çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıktı. Katolik Kilisesine bağlı özel okullarda ve kurumlarda çalışanlar tarafından gerçekleştirilen cinsel istismar vakaları eklendiğinde bu sayı neredeyse 330 bine ulaşıyor. İstismar vakalarının yüzde 56’sı, 1950-1969 yılları arasında yaşandı. Diğer yandan cinsel istismara maruz kalan çocukların yaklaşık yüzde 80’i ise 10-13 yaşlarındaki erkek çocuklar. Üstelik Katolik Kilisesi bu istismarları yetkililere bildirmedi ve görmezden geldi. 1950’den bu yana 3 bin pedofil din adamı çocuk istismarından suçlu bulundu. Ancak rahipler hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ise sadece özür dilemekle yetindi.

Batı dünyasında ahlaki erozyon yaşanıyor

Dünyanın hemen hemen her yerinde kiliseler cinsel taciz skandallarıyla çalkalanıyor. Yapılan araştırmalar ve soruşturmalar, yüzbinlerce çocuğun kiliselerde istismara maruz kaldığını ortaya koyuyor. Bu istismarların bazıları tazminat ve istifalarla geçiştiriliyor. Çoğu ise görmezden geliniyor. Kısacası bir şekilde kiliselerde yaşanan cinsel taciz vakalarının üstü örtülüyor. Özellikle son zamanlarda ABD ve Avrupa ülkelerindeki Katolik Kiliseleri, cinsel istismar vakalarıyla sarsılmış durumda. Bu durum Batı dünyasının içinde büyük bir ahlaki erozyon yaşandığını gösteriyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook