Bosna Hersek cami

Bosna Hersek’teki tarihi camiye silahlı saldırı

Bosna Hersek’teki tarihi Alaca Camii’ne silahlı saldırı düzenlendi

Bosna Hersek’in doğusundaki Foça şehrinde bulunan, yaklaşık beş asırlık Alaca Camii’ne silahlı saldırı düzenlendi. Silahlı saldırıdan sonra cami minaresinin, hasar gördüğü tespit edildi.
Alaca Camii’nin ülkedeki önemli Osmanlı camilerinden olduğu, Bosna’daki savaşta Sırplar tarafından temellerine kadar yıkıldıktan sonra 2019’da yeniden ibadete açıldığı belirtildi. Camiyi ziyaret eden Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, saldırının muhtemelen iki gün önce gerçekleştirildiğini belirtti. Pitic, hasarın fark edilmesinin ardından durumun polise bildirildiğini ifade etti. Minarede hasar tespit ettiklerini kaydeden Pitic, “Büyük ihtimalle silahlı bir saldırı söz konusu. Bu, bizi çok üzdü. Üzülmemizin nedeni Foça halkının Alaca Cami’nin yeniden inşası sırasında ve sonrasında bu camiyi benimsemiş olması. Bu saldırı, bu güzelliğe tahammül edemeyen insanların var olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Bosna Hersek’teki tarihi camiye yapılan saldırı kınandı

Gorazde Müftüsü Remzija Pitic, Foça’da ruhsatsız çok sayıda silah bulunduğunu ifade etti. “Bildiğim kadarıyla Bosna Hersek kanunları yüksek kalibreli silah bulundurulmasına izin vermiyor ancak camide meydana gelen hasara basit bir silahın neden olamadığı görülüyor” açıklamasında bulundu. Pitic olayın aydınlatılmasını umduklarını dile getirdi. Sözlerine devam ederek, Boşnak halkının bu tür provokasyonlara rağmen bu bölgede yaşamaya devam edeceğini dikkat çekti. Öte yandan Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) de tarihi Alaca Cami’ye yönelik silahlı saldırıyı kınadı

Bosna’nın incisi: Tarihi Alaca Camii

Bosna Hersek’teki tarihi cami muhteşem mimarisi ile “Bosna’nın incisi” ya da “Foça’nın güzelliği” olarak da adlandırılıyor. Cami, Bosna Hersek’in koruma altındaki kültür mirası listesinde de yer alıyor. Alaca Camii ayrıca Bosna Hersek’te klasik Osmanlı mimarisi tarzındaki ilk camilerden. Alaca Camii Bosna Savaşı sırasında 1992’de Sırplar tarafından dinamitle temellerine kadar yıkıldı. Tarihi caminin taşları, bugünkü yerinden yüzlerce metre uzaktaki iki farklı noktada bulundu. Alaca Cami’nin yıkılması, Sırpların bölgedeki Müslüman izlerini silmeye çalıştığının en büyük göstergelerinden biri kabul ediliyor. 1549’da inşası başlayan ve bitirilen Alaca Cami’nin yeniden yapılması ise 2014’de başladı. Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden inşa edildi. 2019’da da ibadete açıldı.

Bosna Hersek camii

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook