bbc röportajı zara

BBC sunucusu İslam’a karşı ön yargıyı güçlendirmekle suçlandı

BBC sunucusu İslam’a ve Müslüman kadınlara karşı ön yargıyı güçlendirmekle suçlandı

İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Corporation), Britanya Müslüman Konseyi’nin ilk kadın başkanı Zara Muhammed ile röportaj yaptı. BBC’nin yaptığı röportaj ise tepkilere neden oldu. Röportajı yapan BBC sunucusu “İslam’a ve Müslüman kadınlara karşı ön yargıyı” güçlendirmekle suçlandı. İngiltere’nin en büyük Müslüman sivil toplum platformu Britanya Müslüman Konseyi’nin ilk kadın başkanı Zara Muhammed, BBC Radio 4’te bir programa katıldı. Zara Muhammed, “Kadın Zamanı” isimli programın sunucusuna dinle ilgili hüküm verebilecek bir konumda olmadığını söyledi. Fakat bunu dile getirmesine rağmen BBC sunucusu  Zara Muhammed’e 4 kez üst üste “kadın imamlar” konusunu sordu. Sunucunun Zara Muhammed’de ısrarlar bu şekilde sorular sorması ise tepkilere neden oldu.

BBC sunucusu önyargılı olmakla suçlandı

Aralarında ünlü komedyen Deborah Frances-White ve bazı Muhafazakar Parti milletvekillerinin de yer aldığı 100 kişi bir mektup yayımladı. BBC sunucusu önyargılı olmakla suçladı. Mektupta, Zara Muhammed’in sözünün, sunucu tarafından her defasında kesildiğini ifade edildi. Ayrıca Muhammed’e sorulan sorularla İslam ve Müslüman kadınlara yönelik ön yargıların güçlendirildiği vurgulandı. BBC’ye, yazı işleri ekibi ile program yapımcılarını çeşitlendirmesi ve Müslümanlarla daha iyi ilişki kurması çağrısı yapıldı.

BBC sunucusu kadın imam kısmını kırptı

Röportajın çerçevesi ve sosyal medya için “kadın imam” kısmının kırpılmasının, İngiltere’deki Müslüman kadınları temsil eden şeyleri aslına uygun olarak sunmak yerine siyasetçilerden hesap sorma röportajlarının tarzı ve tonunu yansıttığı vurgulanan mektupta, şunlar kaydedildi: “Dahası din adamlığı müessesinin olmadığı bir dinde, hahamlarla imamlar ve rahipler arasındaki sahte eşdeğerlik kurulması, İngiltere’deki Müslüman topluluklarla gerçek bir ilişki kurmak için gerekli temel din bilgisi eksikliğini gösteriyordu.”

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook