İsrail polisi Mescid-i Aksa’da 5 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail polisi, Mescid-i Aksa’da 5 Filistinliyi hiçbir neden göstermeden gözaltına aldı

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’nın avlusunda 5 Filistinliyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin gözaltına aldı.
Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, 5 Filistinlinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Vakıflar idaresi İsrail polisinin Filistinlilere Harem-i Şerif’te saldırdığını açıkladı. Açıklamada, polislerin saldırının ardından 5 kişiyi gözaltına aldığı aktarıldı. İsrail polisi ise konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Vakıflar İdaresi ayrıca, 50 fanatik Yahudi’nin İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini kaydetti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik baskılar ve zulümler devam ediyor. İşgalci İsrail güçleri Filistinlilerin evlerine baskınlar düzenliyor. Onları sudan sebeplerle gözaltına alıyor. Öte yandan Yahudi yerleşimcilerde Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilere maddi ve manevi zarar veriliyor.

İsrail polisi Filistinlilere Müdahale etti

Geçtiğimiz günlerde Filistinliler, yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini ve Ayrım Duvarı’nı protesto etmek için toplandı. Ramallah yakınlarındaki Deyir Cerir, Nablus’a bağlı Beyt Decan ve Kalkilya’nın Kefr Kaddum beldelerinde gösteri düzenlediler. Filistinliler yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarı’nı protesto etti. İsrail polisi Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Filistinliler de taş atarak karşılık verdi. Filistin sağlık ekipleri, çok sayıda kişinin atılan gazdan etkilendiği bildirdi. Göstericilerden yaralanan olmadığını kaydedildi.

İsrail polisi Filistinlilerin zeytin ağaçlarını da söküyor

Aralık 2020 tarihinde İsrail polisi Filistinli bir aileye ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ve daha sonra da İsrail askerlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oldu. Nitekim İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait olan yüzlerce zeytin ağacını söktü. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Öte yandan Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili konuştu. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

İsrail askerleri Filistinli

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook