Avusturya'da İslam düşmanlığı

Avusturya’da 2020’de Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Avusturya’da 2020’de Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılar artış gösterdi

Avusturya’da Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıların arttığı bildirildi. 2020 yılında Müslümanlara karşı 1402 ırkçı saldırı yaşandı. Bu rakamın 2019’a göre yüzde 33’ün üzerinde arttığı bildirildi. Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmalık Merkezi (Dokustelle) “2020 Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu” yayımladı. Dokustelle’nin hazırlamış olduğu rapor, video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. 2020 Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporuna göre, Avusturya‘da İslam karşıtı saldırıların geçen yıl büyük ölçüde arttığı vurgulandı. 2019’da Müslümanlara yönelik 1051 saldırı kayıt altına alındı. 2020’de ise bu sayı 1402’ye yükselerek yüzde 33’ün üzerinde arttı. Raporda, İslam karşıtı ırkçılığa maruz kalanların yüzde 74’ünü Müslüman kadınların, yüzde 26’nı ise erkeklerin oluşturduğu açıklandı. Buna karşılık olarak ise ırkçı saldırıların yüzde 73’nü erkeklerin, yüzde 27’sini ise kadınların gerçekleştirdiği bildirildi.

Müslümanlara yönelik saldırılar en fazla dijital platformlarda yaşanıyor

Raporda, Müslümanlara yönelik saldırılar ve nefret söylemlerinin yüzde 84’ünün en fazla dijital platformlarda yaşandığına işaret edildi. Kamuya açık yerlerde bu oranın yüzde 9 seviyelerinde olduğu söylendi. Raporda, Müslümanların hangi saldırılara maruz kaldığına da yer verildi. Müslümanlara yönelik nefret söylemi ve kışkırtmalar yüzde 80’le ilk sırada yer aldı. Saldırıların yüzde 10’unu İslam ve Müslümanlara yönelik hakaretler oluştururken, yaklaşık yüzde 4’ünü ise Müslümanlara ait mülklere verilen fiziki zararlar teşkil etti. Kayıt altına alınan vakalarda mağdurların yaklaşık yüzde 4’ünün sosyal yaşamın çeşitli alanlarında eşit muamele görmediğine dikkat çekildi. Tehdit, fiziki taciz gibi diğer ırkçı saldırıların ise yüzde 2 seviyesinde olduğu belirtildi. Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmalık Merkezi Sözcüsü Rumeysa Dür-Kwieder de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dür-Kwieder, ülkede artış gösteren ırkçılığa yönelik başta hükümet olmak üzere, siyasiler, devlet kurumları, polis ve medyanın üzerine önemli görevler düştüğünün ifade etti.

Avusturya İslam düşmanlığı

30 Müslüman aktivist ve akademisyenin evine baskın yapıldı

Dür-Kwieder, geçen yıl yaşanan terör saldırısı ve sonrasında terörle mücadele adı altında 30 Müslüman aktivist ve akademisyene yönelik polis baskınları yapıldığının altını çizdi. Siyasal İslam tartışmalarının Müslümanlara yönelik olumsuz yaklaşımların artmasına yol açtığını belirtti. Dür-Kwieder, siyasal İslam ifadesine yönelik herkes tarafından kabul edilen bilimsel bir açıklamanın olmadığını belirtti.  “Bu söylem, düşman algısı ve korkunun yaygınlaştırılmasına hizmet ediyor.”

 

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook