Belçika’da aşırı sağcı bir asker firar etti

Belçika’da aşırı sağcı radikal görüşlü asker birliğinden firar etti

Belçika’da aşırı sağcı Jürgen Conings isimli bir asker, birliğinden ağır silahlarla firar etti. Aşırı sağcı askerin terör saldırısı düzenleme ihtimali olduğu düşünülüyor. Bu nedenle saldırılara karşı bazı camiler geçici olarak kapatıldı. Belçika polisi, anti tank roketi, ağır makinalı silahlar ve mühimmatlarla birliğinden kaçan aşırı sağcı radikal görüşlü olan askeri aramaya başladı. 46 yaşındaki firari Jürgen Conings’in  bulunması için başlatılan geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Aşırı sağcı firari Conings’in terör saldırısı düzenlemesinden endişe ediliyor. Belçika’da giderek yaygınlaşan İslam karşıtlığı nedeniyle firari askerin kaçtığı Limburg kenti çevresindeki camiler önlem amaçlı geçici olarak kapatıldı. Belçika polisi ise bazı camileri, ibadet sırasında kapılarının kilitli olması konusunda uyardı.

Aşırı sağcı asker

Belçika’da İslam düşmanlığı dorukta

Ülkede yapılan araştırmalara göre, Belçikalıların yüzde 60’ı Müslümanları tehdit, yüzde 12’si kültürel zenginlik olarak görüyor. Müslüman Belçika vatandaşlarından yüzde 69u Belçika’da doğup büyümelerine rağmen halen yabancı olarak görülüyorlar. Belçika’da halkın yarısından fazlası Müslümanların kendileri için tehdit oluşturduklarını düşünürken, Müslüman Belçikalıların büyük çoğunluğu da “terörist” olarak lanse ediliyor. Le Soir gazetesi ve RTBF kanalı, Belçika’da Müslümanlar ve göçmenlere bakışa ilişkin ortak bir anket yaptı. Aralarında 400 Müslümanın da olduğu 4 bin 734 kişinin katıldığı ankete göre, Belçika vatandaşlarının yüzde 67’si toplumda çok sayıda sığınmacı olduğunu, yüzde 66’sı da ülkeye daha çok sığınmacı ve göçmen geldiğini düşünüyor. Yapılan anket, ülkede Müslümanların varlığının tehdit olarak görüldüğünü de ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 60’ı Müslümanları tehdit, yüzde 12’si kültürel zenginlik olarak gördüklerini ifade etti. Geriye kalan yüzde 27’si ise “ikisi de değil” şeklinde görüş bildirdi. Yaş bakımından, 65 yaş ve üzerindekilerin yüzde 73’ü, 16-25 yaş arasındakilerin de yüzde 42’si Müslümanları tehdit olarak gördüğünü söyledi. Bu oran, başkent Brüksel için yüzde 56 olarak gerçekleşti.

Belçikalı Müslümanlar dışlanmış hissediyor

Ankette, bazı sorular sadece Müslüman Belçikalılara yönlendirildi. Sonuçlar, Müslümanların kendilerini dışlanmış olarak gördüklerini ortaya koydu. Müslüman Belçika vatandaşlarından yüzde 69’u “Belçika’da doğup, büyümelerine rağmen halen yabancı olarak görülüp görülmedikleri” sorusuna “evet”, yüzde 24’ü “hayır” yanıtını verdi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook