abd-de-ibadethanelere-yapilan-sadirilar-2021-de-artis-gosterdi

ABD’de ibadethanelere yapılan saldırılar 2021’de arttı

ABD’de ibadethanelere yapılan saldırılar 2021’de artış gösterdi

ABD‘de her inançtan ibadethaneye saldırılar düzenleniyor. Özellikle Yahudi, Budist, Hristiyan ve Müslümanların ibadethanelerine yapılan saldırılar 2021’de arttı. Axios internet sitesindeki haber, bu yıl ABD’deki Yahudi sinagoglarından Budist tapınaklarına, Katolik kiliselerinden Müslümanların camilerine kadar ibadethanelerde ileri derecede Vandalizm, kundakçılık gibi hasar veren saldırıların yaşandığını açıkladı. Bugüne kadar elde edilen verilere göre 2021, ABD’deki nefret suçları için rekor yılı oldu. Saldırıların çoğunun dini bağnazlıkla ilintili olduğu vurgulandı. Haber, 2020 mali yılı raporundaki nefret suçları sayısının, 2001’deki 11 Eylül saldırılarından sonra yaşanan İslam-karşıtlığından bu yana en yüksek seviyeyi teşkil ettiğini vurguladı. ABD Katolik Piskoposlar Konferansı geçen hafta, Mayıs 2020’den bu yana ABD’deki Katolik kurumlara karşı yapılan 100 nefret eyleminin kayıtlara geçtiğini açıkladı.

abdde-her-inanctan-ibadethanelere-yapilan-sadirilar-2021-de-artis-gosterdi
ABD’de ibadethanelere düzenlenen saldırılar 2021’de artış gösterdi

ABD’de ibadethaneler sürekli hedefte

Yaz başında Kanada’da Kızılderili çocukların barındığı Katolik kilisesi okullarında toplu mezarların bulunmasının ardından kiliselere yönelik bir düzineden fazla kundaklama saldırısının gerçekleşmişti. Ayrıca dünya genelindeki siyaset ve haberlere konu olan bazı olayların da nefret suçlarına sebep olduğu vurgulandı. ABD’nin Michigan eyaletinde bir camiye yapılan saldırı endişeye yol açmıştı. Detroit şehrine bağlı Rochester Hills’teki camiye akşam namazı sonrasında, içeride çocuklar oynarken saldırı yapılmıştı. Bu olay, cami cemaatini ve aileleri tedirgin etti. Kimliği tespit edilemeyen saldırganın bir aletle caminin kapısını ve camlarını kırması güvenlik kameralarınca kaydedildi.

ABD’de en çok saldırılan ibadethane: Camiler

Cami görevlisi Muhammed Ahmed, yerel medyaya yaptığı açıklamada, “Korkutucu bir hadise. Çünkü kadınlar, çocuklar oradaydı. Genelde bu mahallede kendimizi çok güvende hissediyoruz ama bu olay herkesi, özellikle de çocukları sarstı. Artık camiye gelmek istemiyorlar.” ifadesini kullandı. Olayın münferit mi yoksa daha büyük bir planın parçası mı olduğunun henüz anlaşılamadığı, polisin araştırmayı sürdürdüğü bildirildi. Cami yetkilileri 1980’de Detroit bölgesinde camilerinin yakılarak bir kişinin öldürülmesi üzerine 2008’de daha güvenli gördükleri Rochester Hills’e taşındıklarını, bu olaya kadar yeni camilerinde birkaç sözlü taciz dışında böylesi bir saldırının hiç yaşanmadığını belirtti. Michigan’da geçen ay Grant Blanc bölgesindeki bir İslam merkezi ve geçen yıl Warren’deki bir cami saldırıya uğramıştı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook