abd-musluman-öğrenci

ABD’de Müslüman öğrencilere ait dini kitaplar yakıldı

ABD’de Müslüman öğrencilere ait dini kitaplar yakıldı

ABD’de Müslüman öğrencilere ait Kur’an-ı Kerim dahil dini kitapları yaktılar. Arizona Eyalet Üniversitesi‘ndeki ibadet odasında, Müslüman öğrencilere ait Kur’an-ı Kerim dahil dini kitaplar yakılarak tahrip edildi. ASU Müslüman Öğrenciler Derneği sosyal medya üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üniversitenin Hayden Kütüphanesi içinde yer alan, Müslüman öğrencilerin sıklıkla kullandığı ibadet odasındaki dini kitapların yırtıldığı ve yakıldığı açıklandı. Derneğin yaptığı açıklamada, bu olayın, bu okul döneminde yaşanan ikinci vandalizm olduğuna dikkat çekti. Açıklamada, “Kampüsteki Müslüman öğrencilerin güvenlik endişesine ilgisiz kalınmamalı” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, üniversite polisinin olay hakkında soruşturma açması için çalıştıkları kaydedildi. ASU yönetiminin de olayı kınaması çağrısı yapıldı. Ülkedeki en büyük Müslüman hakları savunucusu kuruluşlardan biri olan Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi (CAIR) Arizona ofisi de Kur’an-ı Kerim ve diğer dini kitaplara yönelik saldırı hakkında açıklamalarda bulundu. Kuruluş, “Kamu görevlileri ve topluluk liderleri, ülke çapında kaçınılmaz olarak nefret eylemlerine yol açan artan bağnazlığa karşı seslerini yükseltmelidir” çağrısında bulundu.

abd-musluman-kuran
ABD’de üniversite kampüsünde ibadet odasındaki dini kitapları yaktılar

ABD’de Müslüman öğrenciye terörist benzetmesi

ABD’de Müslüman öğrenciye terörist benzetmesi yapılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde İslam düşmanlığının sonu gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde de ABD’nin New Jersey eyaletinde bir öğretmen Müslüman öğrencisine terörist benzetmesi yaptı. Matematik öğretmeni yaptığı İslam düşmanı tavırlar nedeniyle açığa alındı. New Jersey’in Bergen ilçesindeki Ridgefield Memorial Lisesi yönetimi, Müslüman öğrencisine sınıf içinde “Teröristlerle pazarlık yapmayız.” diyen öğretmen hakkında soruşturulma başlatıldığı ve süreç tamamlanıncaya kadar okuldaki görevinden el çektirildiğini duyurdu. Ridgefield Devlet Okulları Geçici Müfettişi Letizia Pantoliano, yaptığı açıklamada “Ridgefield Okul Bölgesi, herhangi bir öğrenciye veya personele karşı bir ayrımcılığa kesinlikle tolerans göstermez, öğrencilerin ve personelin ırk, din, ulusal köken ve cinsel yönelimlerinin benimsendiği kapsayıcı bir ortam oluşturmaya çalışır” ifadelerini kullandı.

“Teröristlerle pazarlık yapmayız”

Pantoliano, öğretmen hakkında soruşturma başlatıldığı ve derhal açığa alındığını belirtti. Okul yönetiminin söz konusu öğretmene karşı her türlü yasal yolları kullanacağını dile getirdi. Arap asıllı Müslüman lise öğrencisi Mohammed Zubi geçen hafta ders esnasında matematik öğretmenine “Ödevimin kalanını evde tamamlayabilir miyim?” diye sorunca, “Teröristlerle pazarlık yapmayız” cevabıyla karşılaşmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook