Fransa’da göçmenlere ırkçı saldırı

Fransa’da göçmenlere saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te bir ırkçı, göçmenlere kılıçla saldırdı. Irkçı saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Paris’teki Bercy Parkı’nda çadırlarda yaşayan düzensiz göçmenler, dün, uyudukları vakitte bir kişinin kılıçlı saldırısına maruz kaldı. Irkçı saldırgan önce kılıcıyla göçmenlerin çadırlarını kesmeye başladı. Ardından kendisine müdahale etmek isteyen 2 Sudanlı göçmeni kılıç darbesiyle yaraladı. Yaralı göçmenlerden birinin hayati tehlikesi bulunuyor. Paris Büyükşehir Belediyesinin mültecilerden sorumlu Başkan Yardımcısı Ian Brossat konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Brossat, saldırıyı “ırkçı” olarak niteledi. Saldırganın “Yabancılardan bıktık” diyerek saldırıyı gerçekleştirdiği duyuruldu. Göçmen karşıtı ırkçı, olay yerine gelen polislerce etkisiz hale getirildi. Gözaltına alındıktan sonra da hakkında “kasıtlı şiddetten” soruşturma açıldı. Calais kentinde de daha önce, İngiltere’ye geçmek için bekleyen düzensiz göçmenlerin yaşadığı çadırları, polisler ve alandaki diğer yetkililerin ellerinde bıçaklarla kestiği anlar görsellere yansımıştı. Görüntüler insan hakları savunucularının tepkisine neden olmuştu.

fransa-gocmen-saldırı
Fransa’da göçmenlere ırkçı saldırı

Fransa’da göçmenler köprü altında çadır kurdu

Fransa’nın başkenti Paris’te, aralarında çocuklu ailelerin ve refakatsiz çocukların da olduğu göçmen grubu haftalardır bir köprü altındaki tünelde soğuk hava şartlarında yaşam mücadelesi veriyor. Başkentin 19’uncu bölgesindeki köprü altında çoğu çadırlarda kalan, Mali, Burkina Faso, Sierra Leone, Etiyopya, Cezayir, Fas gibi Afrika ülkelerinden gelen yaklaşık 200 göçmen barınma taleplerinin kabul edileceği günü bekliyor. Köprü altındaki çadırlarda kalan göçmenlerden Kongo asıllı Linon, AA muhabirine yaşadığı zorlukları anlattı. Linon, 10 Kasım’dan bu yana 12 yaşındaki ameliyatlı oğluyla sokakta yaşadığını, soğuk hava şartlarının ameliyat geçiren çocuğunun iyileşme sürecini olumsuz etkilediğini, kendi sağlığının da bozulduğunu belirtti. Fransa’ya 2018’de geldiğini, daha önce başkent dışında iltica talebinin sonuçlanmasını beklediğini söyleyen Linon, çocuğunun sağlık durumu nedeniyle Paris’e gelmek zorunda kaldığını, Paris’te acil sosyal yardım hattının kendilerini her defasında farklı geçici barınma yerine taşıdığını aktardı.

Çocuklar yemek dahi bulamıyor

Çocuğuyla yakın geleceğe dair öngörüde bulunamadığını dile getiren Linon, “Evladımın bana, ‘Anne Noel’i nerede kutlayacağız? Çadırda mı? Nereye gideceğiz?’ diye sorması beni çok üzüyor, kalbimi acıtıyor.” diye konuştu. Linon, zor da olsa oğlu için ayakta kalmaya çalıştığını, sürekli kalabilecekleri bir barınma merkezine yerleşmeyi beklediklerini kaydetti. Kendisi gibi köprüye yakın yerlerde yaşayan birçok kişinin, göçmenlere yardım etmek için giysi ve yemek getirdiğini dile getiren Cemin, “Küçük çocuklar ne istedikleri yemeğe ulaşabiliyor ne de istedikleri gibi yıkanabiliyorlar.” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook