ABD’de İslam karşıtlığı arttı

Anketlere göre ABD’de İslam karşıtlığı yükselişte

Son yıllarda Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri‘nde de İslam düşmanlığı yaygınlaştı. ABD’de İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik baskıların her geçen gün arttığı görülüyor. Yapılan son anketlere göre, Amerika‘da her üç Müslüman’dan ikisinin İslam karşıtlığı ile mücadele ettiği ortaya çıktı. ABD’de 3 buçuk milyon Müslüman yaşıyor. 11 Eylül sonrası kötü muamele ya da duygusal şiddete uğradıklarını söyleyen Müslümanların sayısı giderek artıyor. Ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili son anket Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Ötekileştirme ve Aidiyet Enstitüsü tarafından yapıldı. Anketin sonuçları, yaşanan Müslüman ırkçılığının boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. ABD’de yaşayan her etnik grup ve yaştan, yarısı kadınlardan oluşan bin 123 Müslümanın katıldığı anket sonuçlarına göre, ülkedeki her üç Müslümandan ikisi İslam karşıtı davranışlara maruz kalıyor. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 67’si hayatlarında en az bir kez İslam karşıtlığına dair bir tecrübe yaşadığını belirtti.

ABD-islam-musluman
Anketlere göre ABD’de İslam karşıtlığı yükselişte

ABD’de kadınlar daha çok ırkçılığa maruz kalıyor

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Ötekileştirme ve Aidiyet Enstitüsü’nün yaptığı anketlere göre, ülkedeki kadınlar, erkeklere göre daha fazla İslam karşıtlığına maruz kalıyor. Kadınların yüzde 76’sı Müslüman olduğu için İslam karşıtlığı ile karşılaşırken erkeklerde bu oran yüzde 59. Katılımcıların yaklaşık yüzde 94 ise bu durumun ruhsal sağlıklarını etkilediğini ifade ediyor. Müslümanlar ülkede aşırı baskıya uğradığı için zaman zaman kimliklerini gizlemek zorunda kalıyor. Ankete katılan her 3 Müslümandan biri bazı durumlarda dini kimliğini sakladığını söyledi. Özellikle 18-29 yaş grubu arasında dini kimliğini saklamaya çalışanların oranı yüzde 45’i buluyor.

ABD’de 3 milyondan fazla Müslüman yaşıyor

PEW araştırma şirketi tarafından 2017’de yapılan araştırmaya göre, ABD’de bugün, toplam nüfusun yüzde 1,1’ine tekabül eden 3,5 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Bunların yaklaşık yüzde 30’unu Afrika kökenli siyahi Müslümanlar, diğer yüzde 30’luk kesimini de daha çok Hint alt kıtasından gelen Pakistan, Hindistan ve Bangladeş kökenliler, yüzde 25’ini Araplar, yüzde 15’lik kesimini de Türkiye, Balkanlar veya Orta Asya Müslümanları oluşturuyor. ABD’deki Müslümanlar ülke genelinde tüm eyaletlerle dağılsa da en fazla yoğunlaştıkları eyaletlerin başında Michigan ve New Jersey geliyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook