kongo-dsö-taciz

DSÖ çalışanları Kongolu kadınlara cinsel istismarda bulundu

DSÖ çalışanları Kongolu kadınları taciz etti

Tüm dünya, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ederken, bu mücadelede kritik öneme sahip olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) içinde cinsel istismar vakaları yaşandığı ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çalışanlarının, Kongolu kadınlara cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Bu iddiaları soruşturmak üzere 1 Ekim 2020 tarihinde komisyon kurdu. Bağımsız olarak kurulan komisyonun raporu, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus‘un da katıldığı basın toplantısında örgütün Cenevre’deki merkezinde açıklandı. Ghebreyesus, cinsel istismara uğrayan Kongolu kadınlara seslendi. Ghebreyesus, “Üzgünüm. DSÖ tarafından size hizmet etmek ve sizi korumak için görevlendirilen kişilerin size yaptıkları için üzgünüm. Bu olayların neden olduğu süregelen ızdırap için üzgünüm. Sizin başınıza gelenler asla kimsenin başına gelmemeli. Bu affedilemez.” diye konuştu.

kongo-dso-taciz
DSÖ çalışanları Kongolu kadınları taciz etti

21 DSÖ çalışanı suçlu bulundu

Ghebreyesus, komisyonun, KDC’de 2018-2020 tarihleri arasında Ebola virüsüyle mücadele esnasında onlarca cinsel istismar ve sömürü vakası tespit edildiğine dikkat çekti. O dönemde DSÖ bünyesinde çalışan 21 kişinin de bu iddiaların faili olduğunu aktardı. Ghebreyesus, faillerden hesap sorulmasının en büyük önceliği olduğunu dile getirdi. Ghebreyesus, Genel Direktör olarak istihdam ettikleri kişilerin davranışları ve bu davranışlara izin veren sistemdeki başarısızlığa dair “nihai sorumluluğu” üstlendiğini vurguladı. “Gelecekte bu tür vakaların olmasını önlemek için yapmamız gereken her türlü değişikliği yapmak için kişisel sorumluluk alacağım.” dedi. Ghebreyesus, KDC’de cinsel sömürü ve istismarda bulunduğu tespit edilen, DSÖ‘de çalışan 4 kişinin sözleşmesinin bugün raporun açıklanmasıyla birlikte feshedildiğini kaydetti. Diğer çalışanlar için ise soruşturmanın halen sürdüğünü söyledi.

75 kadın cinsel istismara maruz kaldı

Ghebreyesus’a “Tüm sorumluluğu üstlendiniz, istifa edecek misiniz?” şeklindeki bir soru yöneltildi. Ghebreyesus ise KDC’deki Ebola salgını döneminde 14 kez bu ülkeyi ziyaret ettiğini belirtti. Bu ziyaretler sırasında kendisine iddialara ilişkin bilgi verilmediğini savundu. KDC’de yaşanan cinsel taciz olaylarına rağmen istifa etmeyeceği mesajını verdi. Ghebreyesus, “Muhtemelen (bu ziyaretler esnasında) sorular sormalıydım. Şimdi bir sonraki adım için sorular sormak zorundayız.” diye konuştu. Bağımsız soruşturma komisyonu, KDC’deki soruşturma kapsamında 75’i cinsel istismar mağduru olduğu iddia edilen Kongolu kadınlar dahil 210 kişiyle bire bir görüştü. Komisyon, cinsel istismar ve sömürünün faili olduğu iddia edilen 83 kişinin 21’inin DSÖ tarafından istihdam edildiğini ve tespit edilen 9 tecavüz vakasının hem ulusal hem de uluslararası personel tarafından işlendiğini tespit etti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook