Yahudi yerleşimciler Filistinlinin evine saldırdı

Yahudi yerleşimciler Filistinli adamın evine saldırdı

İşgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler bir Filistinlinin evini yakmaya çalıştı. Ev sahibi Musab Sufan, AA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sufan, Nablus kentinin güneyindeki Yetshar yerleşim biriminde oturan İsrailli 3 Yahudi yerleşimcinin yanıcı maddelerle evine saldırdığını söyledi. Sufan, atılan maddelerin evin camlarına çarptığını dile getirdi. Ancak çabuk bir şekilde maddeleri söndürdüklerini belirtti. Yerleşimcilerin ise evin çevresinden kaçtığını ifade etti. Sufan, Nablus’taki yerleşim birimine yakın bir noktada bulunan evine yapılan saldırının bir ilk olmadığını kaydetti. İnsan hakları örgütlerine de kendilerine yardım etmeleri için çağrı yaptı. İşgal altındaki Batı Şeria, büyük çoğunluğu silahlı olan Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik giderek artan saldırılarına tanık oluyor.

yahudi-yerlesimciler-filistin
Yahudi yerleşimciler Filistinli adamın evine saldırdı

Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’yı da basıyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994 tarihinde barış antlaşması imzalandı. Bu antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesi altında bulunuyor. Ancak Yahudi yerleşimciler, 2003’ten beri İdareden izinsiz İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde Mescid-i Aksa’ya baskınlar düzenliyor.  Kudüs İslami Vakıflar İdaresi de bu hukuksuz girişleri baskın olarak nitelendiriyor. Müslümanların her hakkının elinden alındığı söyleniyor.

İsrail’in Filistinlilere zulmü bitmiyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook