israil-filistin-tecavüz

İsrailli bakan Filistinli kadınlara tecavüzü savundu

İsrailli bakanın Filistinli kadınlara tecavüzü savunduğu ortaya çıktı

İsrail Devlet Arşivinin sitesinde teknik bir arıza nedeniyle daha önce sansürlemiş olan 1948 yılına ait bazı belgeler  ilk kez ortaya çıktı. 1948 yılına ait belgeler, üst düzey yetkililerin Filistinli kadınlara tecavüzü savunduğunu gözler önüne serdi. Haaretz gazetesinin yaptığı habere göre, geçtiğimiz günlerde belgeler İsrail Devlet Arşivinin internet sitesinde yayınlandı. İsrailli yöneticilerinin Temmuz 1948’de yaptığı bir toplantının dökümünü içeriyordu. 1948 Arap-İsrail Savaşı dönemine ait dijitalleştirilmiş belgelerde, Yahudi asker ve sivillerin Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarına ilişkin İsrailli yöneticilerin bazı beyanları karartılarak sansürlendi. Sitede yaşanan teknik bir hata nedeniyle, bazı cümlelerin üzerinde sansür uygulandığı görüldü. Bu şekilde kullanılan karartmaların tek bir tıklama ile kaldırılabildiği gözlemlendi.

israil-filistin-tecavüz
İsrailli bakanın Filistinli kadınlara tecavüzü savunduğu ortaya çıktı

“Tecavüz olaylarını affedebilirim”

Haaretz belgelerin  sansürsüz halini de paylaştı. Bu belgelere göre, toplantıya katılan İsrail’in ilk Tarım Bakanı Aharon Zisling, 1948’de Yahudilerin Arap kadınlara yönelik “tecavüz olaylarını affedebileceğini” dile getirdi. Zihling, şu ifadeleri kullanıyor: “Ramle’de tecavüz vakaları yaşandığını varsayalım. Tecavüz olaylarını affedebilirim ama diğer eylemleri affetmeyeceğim.” Belgenin diğer sayfalarında sansürlenen bir diğer ifade ise İsrail’in kurucusu ve ilk Başbakanı David Ben Gurion’a ait. Belgenin sansürlü versiyonunda Ben Gurion’un “Köylerin toptan yıkılmasına karşıyım” sözleri yer alıyor. Ancak karartılan cümleler açığa çıktığında, İsrail liderinin tam olarak şu ifadeleri kullandığı görülüyor: “Köylerin toptan yıkılmasına karşıyım. Ancak büyük tehlike oluşturan ve büyük tehlike oluşturacak yerler var ve bunları yok etmemiz gerekiyor.” Toplantıdaki İsrailli yetkililer ayrıca Kudüs, Yafa ve Hayfa gibi kentlerde “Yahudi askerler kadar sivillerin de savaş suçlarına karıştığını” söylüyor ve Yahudi sivillerin bile bu savaş suçlarına ortak olması karşısında şaşırdıklarını dile getiriyor.

İsrail Filistinlilere hâlâ zulmediyor

David Ben Gurion, tarihi Filistin topraklarında 14 Mayıs 1948’de İsrail devletinin kuruluşunu ilan etmişti. Gurion, 1948 Arap-İsrail Savaşı’nda İsraillilerin liderliğini yapmıştı. İsrail, 14 Mayıs 1948 tarihinde işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etti. Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs, “Nekbe(Büyük Felaket) olarak anılıyor. O günden bugüne işgalci İsrail güçleri Filistinlilere hâlâ zulmediyor. Her geçen gün artan bu zulümler Filistinlileri adeta içinden çıkılmayacak bir girdaba sürüklüyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook