kanada-yerli-çocuk

Kanada’da yerli çocuklara ait mezar kalıntıları bulundu

Kanada’da yerli çocuklara ait 182 mezar bulundu

Kanada’da yerli çocuklara ait mezar kalıntılarının sayısı her geçen gün artıyor.  British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu’nun yakınında 182 kayıt dışı mezar bulunduğu ortaya çıktı. Kanada’daki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı. British Columbia (B.C.) eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 kayıt dışı mezar tespit edildiği duyuruldu. Mezarların, eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedildiği belirtildi ve 1 metre derinliğinde olduğu bilgisi verildi. Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie de okulun, 1912-1970 yılları arasında faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü söyledi. Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verildiğini kaydetti. “Bu tür bir olaya asla tam olarak kendini hazırlayamazsın. Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor.” diye konuştu.

Kanada’da başka bir okulun bahçesinde 215 çocuğun cesedi bulunmuştu

1890 ve 1969 arasında Katolik Kilisesi‘ne bağlı olarak faaliyet sürdüren Kamloops Indian Yatılı Okulu’nun arazisinde geçtiğimiz haftalarda araştırma yapıldı. Araştırmalara göre aralarında üç yaşındaki çocukların da bulunduğu onlarca ceset ortaya çıktı. Cesetlerin bulunması okulda yıllarca süren şiddeti gün yüzüne çıkardı. Kanadalı yerli ailelerin çocukların eğitim aldığı okuldaki cinsel ve fiziksel şiddet olayları, daha önce de duyulmuştu. Kanada‘nın Britanya Kolumbiyası eyaletinde eski bir yatılı okulun bahçesinde 215 yerli çocuğun cesedinin bulunması, olayı yeniden gündeme getirdi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 2019 yılında yerli topluluklara verilen zararın “soykırım” niteliği taşıdığını kabul etmişti. Bölgedeki Tk’emlúps te Secwépemc yerli topluluğu, kiraladıkları özel bir uzmanın bölgede yeraltını radarla tarayan cihazlarla araştırma yaptı. Araştırma sonucunda “yıllarca konuşulan ama asla belgelenmemiş inanılmaz kaybı” doğruladığını açıklandı. Yerli topluluk, çocukların akıbetiyle ilgili bilgi toplamaya çalıştığını bildirdi.

Yerli çocuklara ne olduğu bilinmiyor

British Columbia Üniversitesi’ne bağlı Yerli Yatılı Okul Tarihi ve Diyalog Merkezi Direktörü Mary Ellen Turpel-Lafond da resmi belgelere ulaşmanın çok zor olduğunu vurguladı. Bu sebeple de Kamloops’daki okulda tam olarak neler yaşandığını bilinmiyor. Araştırmalara göre yerli çocukların kültürlerini, kimliğini ve aileleriyle bağını ortadan kaldırmayı amaçlayan yatılı okul yönetiminin muhtemelen onlara sürekli kötü davrandığı söyleniyor. Turpel-Lafond, bazı kayıtlara göre okulda yaygın cinsel ve fiziksel şiddet olayları yaşandığını da vurguladı. İlk Halklar Sağlık Kurumu’ndan yapılan açıklamada da, sarsıcı olayın yatılı okul sisteminin yerli halklar üzerinde devam eden zarar verici etkilerini ortaya koyduğu bildirildi.

kanada-çocuk-mezar
Kanada’da yerli çocuklara ait mezar kalıntıları bulundu
Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook