İsveç’te Türk siyasetçiye ırkçı mektup

İsveç’te Türk siyasetçiye ırkçı mektup gönderildi

İsveç’te Türk kökenli Farklı Renkler Partisi (Nyans) Genel Başkanı Mikail Yüksel‘e içinde “Ülkene dön, pis domuz” yazan mektup gönderildi. Ülkedeki ırkçılar Farklı Renkler Partisini hedef aldı. Partinin Genel Başkanı Türk kökenli Mikail Yüksel‘e ırkçı bir mektup gönderildi. “Ülkene dön, pis domuz” yazan mektupta ırkçıların Türk düşmanlığı bir kez daha gözler önüne serildi. Mektupta, Türkiye ve Müslümanlara yönelik ırkçı ifadeler de yer aldı. Yüksel, konuyla ilgili, “Bugün maalesef yine ırkçı bir tehdit mektubu aldım. Benim bu ülkede siyaset yapmamdan ciddi manada rahatsız olan gruplar var. Bunların başında Türkiye karşıtı terör örgütleri ve Müslüman karşıtı ırkçılar geliyor” diye konuştu. Yüksel, hiç kimsenin değinmeye cesaret edemediği konuları gündeme getirmesi nedeniyle saldırıların yaşandığını söyleyerek “Korkmuyoruz” dedi. Yüksel daha önce de tehdit mesajları almıştı.

isveç-türk-ırkçılık
İsveç’te Türk siyasetçiye ırkçı mektup gönderildi

İsveç’te Türk siyasetçi daha önce de ölümle tehdit edildi

Yüksel’i ölümle tehdit eden 19 yaşındaki bir ırkçı, 26 Mayıs’ta Göteborg Mahkemesi tarafından 5 bin kron cezaya çarptırılmıştı. Göteborg Bölge Mahkemesi konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Türk asıllı siyasetçi Mikail Yüksel’i ölümle tehdit eden 19 yaşındaki kişiye 5 bin kron (yaklaşık 493 euro) ceza verildiği belirtilmişti. Paranın Yüksel’e tazminat olarak ödenmesine hükmedildiği bilgisi verilmişti. Mikail Yüksel de yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin mahkemede pişmanlık duymasından dolayı cezasında indirim yapıldığını dile getirmişti. Yüksel, “İsveç devlet televizyonu SVT’de bir haberim yayımlandıktan sonra bir kişiden ölüm tehdidi aldım ve polise ihbarda bulundum. Olay mahkemeye taşındıktan sonra, zanlı cezalandırılarak bana 5 bin kron ödemesine karar verildi. Ben de bu parayı Göteborg’da yapılan cami inşaatına bağışlayacağım” diye konuşmuştu.

İsveç’de Müslümanlar da ırkçıların hedefinde

İsveç‘te yaşayan Hugo Ahlfors Jackson adlı ırkçı, Müslümanların bulunduğu bir liseye saldırı düzenledi. Bir öğretmeni yaralayan 15 yaşındaki Jackson, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Lund Bölge Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, 18 Ağustos’ta okula ırkçı saldırı düzenleyen, Müslüman öğrenci ve öğretmenleri öldürmek isteyen Hugo Ahlfors Jackson, 2 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Mahkemenin konuyla ilgili yaptığı açıklamada saldırganın, 40 yaşında bir öğretmeni bıçaklamak ve okulda bulunan öğrenci ve öğretmenleri silah ve bıçakla tehdit etmeye yönelik 9 suçtan hüküm giydiği duyuruldu. Öğretmen ve öğrencilere 480 bin kron tazminat ödemesine karar verildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook