Kanada yerli çocuklar için 20 milyar dolar tazminat ödeyecek

Kanada yerli çocuklar için tazminat ödeyecek

Kanada yerli çocuklara yaptığı zulümlerinin üstünü örtmeye çalışıyor. Kanada‘nın gizleyemediği utancı bugün herkes tarafından tepki topluyor. Kanada hükümeti, ayrımcılık, asimilasyon ve kötü muameleye maruz kalan yerli çocuklar ile ailelerine 20 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etti. First Nations yerli ailelerinin çocuklarıyla ilgili 2007’den bu yana devam eden davada, çocukların ailelerine 20 milyar dolar tazminat ödenecek. Kanada Yerli Hizmetleri Bakanı Patty Hajdu ve Kraliyet Yerli İlişkileri Bakanı Marc Miller, First Nations yerli çocukları için tazminat ve uzun vadeli reformlarla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. İki bakanın yaptığı açıklamalara göre, yerli çocuk refahı sistemiyle ilgili uzun süredir devam eden anlaşmazlıkta tüm taraflarca bir tazminat anlaşmasına varıldı. Ardından anlaşma imzalandı.

kanada-yerli-cocuklar
Kanada yerli çocuklar için 20 milyar dolar tazminat ödeyecek

Kanada hükümeti 40 milyar dolarlık bütçe ayırdı

Anlaşmaya göre, sayıları 50 bini bulan First Nations yerli çocukları için Kanada yasalarının emrettiği en yüksek kişi başı 40 bin Kanada doları (409,5 bin Türk lirası) tazminat ödenecek. Federal hükümet, 20 milyar doları tazminatlar ve geri kalan 20 milyar doları da uzun vadeli reformlar için olmak üzere toplamda 40 milyar dolarlık bütçe ayırdı. First Nations yerlileri, Kanada genelindeki Metis ve İnuit yerlileriyle “en büyük yerli topluluklardan biri” olarak tanınıyor.

Kanada’da yerli çocuklar ile ilgili mücadele 2007’de başladı

Kanada genelindeki yatılı kilise okullarının bahçelerinde son bir yılda bulunan ve resmi kayıtlarda olmayan isimsiz çocuk mezarları ile yerli çocuklar konusundaki hukuk mücadelesi, 2007’de başladı. First Nations Çocuk ve Aile Bakımı Derneğinin 2007 yılında Kanada İnsan Hakları Mahkemesinde (CHRT), çocuk refahı sisteminin kusurlu olduğu ve yerli çocuklarına karşı ayrımcılık uygulandığı iddiasıyla federal hükümete karşı dava açtı. Mahkeme, 2016 yılında bir karar verdi. Kanada İnsan Hakları Mahkemesinde (CHRT), 2016’da federal hükümetin çocuk refahı sistemlerinde yerli çocukları yetersiz finanse ederek ayrımcılık yaptığına karar verdi. Mahkeme, 2019’da federal hükümete, 1 Ocak 2006’dan itibaren yerli çocuk refahı sisteminin bir parçası olan her çocuğa birincil vasisi ile 40 bin dolara kadar tazminat ödemesine hükmetti. Hükümet ve yerli gruplar, federal hükümetin tazminat kararını temyize götürmesinin ardından Kasım 2021’den bu yana müzakereler yürütüyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook