bm-israil-filistin

BM: Filistin’deki insan hakları durumu felaket

Filistin’deki insan hakları durumu felaket

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Filistin‘deki insan hakları durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bachelet, Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesine verdiği brifingde, Gazze halkının 15 yıldır kara, deniz ve havadan ablukaya maruz kalmadığını dile getirdi. Bu durumun insan hakları ve insani durumu ciddi şekilde etkilediğini ifade etti. Bachelet, Filistinlilerin hareket özgürlüğünün kısıtlanmasının hastane gibi temel hizmetlere erişimi güçleştirdiğini anlattı. “İşgal ve abluka gerçeğiyle yaşayan Filistinliler, temel hak ve özgürlüklerden sistematik olarak mahrum bırakılıyor.” diye konuştu. Bachelet, Filistinlilere yönelik ölümle sonuçlanan orantısız güç kullanımından duyduğu derin endişeyi dile getirdi. Bachelet, sadece bu yıl Doğu Kudüs ve Batı Şeria‘da 15 çocuğun öldürüldüğünü duyurdu. Ayrıca Filistin‘de işlenen insan hakları ihlallerinin “kronik” şekilde cezasız kaldığını ifade etti. Yargı sisteminin İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere uyguladığı şiddeti cezalandırmakta başarısız olduğunu söyleyen Bachelet, İsrail işgali altındaki Filistin’de insan hakları durumunun “felaket” olduğunu kaydetti.

israil-filistin-bm
BM: Filistin’deki insan hakları durumu felaket

BM: İsrail son 2 haftada Filistinlilerin 22 evini yıktı

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi bir rapor hazırladı. Raporda, İsrail‘in son 2 hafta içinde, işgal altındaki Doğu Kudüs ile Batı Şeria‘nın “C” bölgesinde Filistinlilere ait 22 evin yıkıldığı ya da el konulduğu açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin (OCHA) raporunda, İsrail’in 2 hafta içinde Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki Filistin mülklerine yönelik yıkım ve el koyma işlemlerine ilişkin bilgi verildi. İsrail makamlarının “ruhsatsız” olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait 22 evi yıktığı veya el koyduğu bilgisi raporda yer aldı. Raporda ayrıca 19 Ekim-1 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen yıkımlar nedeniyle 13 kişinin yerinden olduğu ve 1400’den fazla kişinin de geçim kaynakları veya hizmet olanakları açısından zarar gördüğü ifade edildi. Filistinli ve İsrailli başta olmak üzere uluslararası insan hakları örgütleri, Tel Aviv yönetiminin, Doğu Kudüs ile Batı Şeria’nın “C” olarak sınıflandırılan bölgelerinde, Filistinlilere verilen inşaat izinlerinde kasıtlı olarak ciddi kısıtlamalara imza attığını vurguluyor.

İsrail Filistinlilere zulmediyor

İşgalci İsrail‘in Filistinlilere yönelik zulümleri bitmek bilmiyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook