Almanya’da Türklere yönelik ırkçı ödev

Almanya’da Türklere yönelik ırkçılık devam ediyor. Ülkede yaşayan Türkler ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kalıyor. Siegburg kentindeki bir lisede, felsefe dersinde bir öğretmen öğrencilerine “Türklere yönelik ırkçı ve önyargılı ifadeler içeren” bir ödev verdi. Bölgede yaşayan Türkler ırkçı ödeve tepki gösterdi. Gymnasium Alleestrasse okulunda öğretmen, öğrencilerinden “Almanya’da yaşayan bir Türk babanın kızını oturma izni alabilmesi için bir akrabasıyla evlendirmesi” konusunu tartışıp, değerlendirmelerini istedi. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Türk Veli Dernekleri Federasyonu, KRV Eğitim Bakanı Yvonne Gebauer’e açık mektup yazdı. Mektupta, öğrencilere verilen aşırı önyargılı ve klişelerle dolu böyle bir ödevin kabul edilemez olduğu belirtildi. Konuyla ilgili bakanlıktan yazılı bir açıklama talep etti.

“Ödev karşısında şaşkına dönmüş bulunuyoruz”

FÖTEV Başkanı Aysun Aydemir ve Başkan Yardımcısı Ali Sak imzasıyla yayımlanan mektupta, şu ifadeler kullanıldı: “Ne yazık ki sadece biz değil, diğer eyaletlerden de birçok Türk kökenli ebeveyn, Siegburg Alleestrassee okulundaki bir öğretmenin öğrencilere yazılı olarak yanıtlamaları için sunduğu aşırı önyargılı ve klişelerle dolu bir ödev karşısında şaşkına dönmüş bulunuyoruz. Burada söz konusu Türk ailenin kızlarını rızası olmadan evlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda yasa dışı şekilde sosyal avantaj elde etmek amacıyla hileye başvurdukları, yani ‘parazit’ oldukları vurgulanmak isteniyor. Bu tür eğitim metodu, özellikle de aşırı sağ popülistlerin kelime dağarcığını besler ve bu tür basma kalıp önyargıların öğrencilerin zihninde kalıcı olmasına yardımcı olur ve tüm Türk kökenli ailelerle ilişkilendirilmesine de yol açar.”

“Irkçı olayla ilgili açıklama yapın”

KRV Eğitim Bakanlığı’na yönelik soruların yer aldığı mektupta ayrıca, “Bu cümlelerin kullanıldığı bağlam ne olursa olsun, çeşitliliğe ve bireylerin karşılıklı saygılarına dayalı toplumlarda yeri olmayan önyargıları ve klişeleri pekiştirdiği gerçeğini değiştirmez. Gerçek şu ki kullanılan kelime dağarcığı uygun olmayan tepkileri tetiklemek için fazlasıyla yeterlidir. Velilerimizin de yoğun ilgisine istinaden bakanlığımızdan konuyla ilgili yazılı açıklama talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Almanya’da Türklere yönelik ırkçılık arttı

Geçtiğimiz günlerde Almanya‘da yaşayan 17 yaşındaki Dilan Sözeri ırkçı saldırıya maruz kaldı. Sözeri sosyal medya hesabından video yayınlayarak başından geçenleri anlattı. Hastane odasında çektiği videoda yabancı olduğu için saldırıya uğradığını belirtti. Irkçıların kendisine “pis yabancı” ve “geldiğin yere geri git” diyerek hakaret ettiğini söyledi. Birçok kez kafasına vurulduğunu dile getirdi ve beyin travması yaşadığını söyledi. Sözeri, saldırıya uğradığı istasyonun kalabalık olmasına rağmen kimsenin kendisine yardım etmediğini anlattı.

almanya-turk-odev

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook