İspanya-kilise-istismar

İspanya kiliselerde yaşanan cinsel istismarları araştıracak

İspanya’daki Katolik Kilisesi bünyesinde meydana gelen cinsel istismar iddialarının, Meclis’te kurulacak bir komisyon ile araştırılacağı bildirildi. Ülkede 17 özerk yönetimin en küçüklerinden biri olan kuzeydeki Navarra’da, Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA) Katolik Kilisesi’nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarına yönelik bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda, söz konusu cinsel istismarların 12 belediyede, Kilise’ye ait 17 eğitim kurumunda işlendiği açıklandı. Cinsel istismarların, aralarında din öğretmenleri, rahip, sağlık ve yemekhane görevlileri ile okul bekçisinin de olduğu 31 kişi tarafından yapıldığı ifade edildi. Navarra Devlet Üniversitesi (UPNA), “Bu sadece buzdağının görünen kısmı.” değerlendirmesinde bulundu. Araştırmalarına başlamalarından kısa süre sonra çok sayıda şikayet aldıklarını, şu anda 7 yeni başvurunun da incelendiğini bildirdi. Navarra özerk yönetim hükümetinin Adalet Bakanı Eduardo Santos da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Santos, Katolik Kilisesi’ne bağlı kurumlarda cinsel istismara uğrayan mağdurlarla ilgili kapsamlı bir raporun özerk parlamentoya sunulacağını ve adaletin sağlanması için gerekli girişimleri yapacaklarını dile getirdi. Katolik Kilisesi’nde çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarının araştırılması için İspanyol Meclisi’nde de bir komisyon kurulacak.

ispanya-kilise-taciz
İspanya kiliselerde yaşanan cinsel istismarları araştıracak

İspanya’daki kiliselerde binden fazla mağdur var

El Pais gazetesi geçen aylarda cinsel istismar vakalarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yayımladı. Katolik Kilisesi’nin çocuklara yönelik cinsel istismarlarıyla ilgili İspanya’da 251’i yeni olmak üzere toplam 1237 mağdurun olduğu belirtildi. El Pais gazetesi araştırmanın sonucunu Vatikan’a ve İspanya’daki Piskoposlar Konferansı’na sunmuştu. Avrupa’nın farklı ülkelerinde bu konu gündeme geldi. Portekiz’de Kilisede Çocuk İstismarı Araştırmaları Bağımsız Komitesi de açıklamalarda bulundu. Çalışmalarının ilk bir ayında, 1933 ile 2006 yılları arasında doğmuş ve Katolik Kilisesi’nde cinsel istismara uğradığını söyleyenlerden toplam 214 başvuru aldığını duyurdu.

Avrupa’da Katolik kiliselerinde taciz vakaları yaşanıyor

Avrupa ülkelerinde ahlaki erozyon yaşanıyor. Katolik Kiliselerinde çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz olayları bu durumu açıkça gözler önüne seriyor. Nitelim geçtiğimiz haftalarda da Almanya’da Köln kentindeki Katolik Kilisesi‘nin rahibi Hans U.’nun çocukları taciz ettiği ortaya çıktı. Hans U. 33 kez cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanıyordu. 70 yaşındaki Katolik rahip Hans U. tutuklandı. Köln Bölge Mahkemesinde devam eden davada, Katolik rahip, 1993-1999 döneminde 7 ila 13 yaşları arasındaki üç yeğenine, 2011’de de reşit olmayan bir kız çocuğuna istismarda bulunmakla suçlanmıştı. Duruşmada, Katolik rahip, suçlamaları kabul etmedi. Ancak olayın kurbanları suç eylemlerinin detaylarını anlattı. Başyargıç Christoph Kaufmann, çocuklara toplam 33 kez cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 70 yaşındaki Hans U’nun aynı suçu tekrar işleme ihtimali nedeniyle tutuklu yargılanmasına karar verdi. Hans U, duruşmanın ardından cezaevine sevk edildi.​​​​​​​

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook