almanya-saldırı-türk

Almanya’da Türkler saldırılara maruz kalmaya devam ediyor

Almanya’da Türkler saldırılara uğruyor

Almanya’da Türkler ırkçı saldırılara maruz kalmaya devam ediyor. Solingen kentinde bir Türk‘ün kaldığı daireye kundaklama girişiminde bulunuldu. Kimliği belirsiz kişiler Türk’ün kaldığı apartman dairesinin balkonuna molotofkokteyli attı. Savcılık ve polisin açıklamasına göre, olayla ilgili cinayete teşebbüsten soruşturma başlatıldı. Alman polis memurlarının yapmış olduğu açıklamada, Schwert caddesindeki bir apartman dairesinin balkonuna gece 02.00 sularında içinde yanıcı sıvı bulunan bir şişe atıldığı ifade edildi. Yapılan açıklamaya göre, olay sırasında evde olan 48 yaşındaki Türk kiracının  olayda hafif yaralandığı ifade edildi. Kiracı molotofkokteyli atıldıktan sonra çıkan yangını kendi imkanlarıyla söndürdü ve ardından da polisi aradı. 29 Mayıs 1993’te Almanya’nın Solingen şehrinde, Mevlüde ve Durmuş Genç ailesinin evi ırkçılar tarafından kundaklanmış ve 5 kişi hayatını kaybetmişti.

almanya-türk-saldırı
Almanya’da Türkler saldırılara uğruyor

Almanya’da Türk aileye ırkçı saldırı düzenlenmişti

Temmuz 2021’de Almanya’da bir Türk aile daha ırkçı saldırıya maruz kaldı. Lübeck kentinde Alman bir çift Türk baba ile 4 ve 8 yaşındaki çocuklarına biber gazıyla saldırdı. Aile saldırı sonucu hastanelik oldu. Lübeck Emiyet Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı. Olayın 3 Temmuz’da kent merkezi yakınlarında Mühlentor Meydanı’nda yaşandığı bildirildi. 4 kişilik Türk ailesi ile bir Alman çift arasında tartışma çıktığı bunun sonucunda da Türk ailenin saldırıya maruz kaldığı söylendi. Tartışma sırasında 51 yaşındaki Alman‘ın kullandığı göz yaşartıcı gazdan 45 yaşındaki Türk baba ile 4 ve 8 yaşındaki çocukları etkilendiği belirtildi. Baba ve çocukları daha sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Ayrıca, saldırgan ve eşinin, göz yaşartıcı gazın yanı sıra yasak olan bazı silahlar taşıdığı da ortaya çıktı. Alman polisi silahlara el koydu. 51 yaşındaki ırkçı saldırgan hakkında yaralama ve silah yasasını ihlalden soruşturma başlatıldı. Alman çift karakola götürüldü ancak tutuklamak için sebep bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı. Polis, olayın yabancı düşmanlığı olduğuna ilişkin emarelerin bulunduğunu duyurdu.

Almanya’da Türk iş adamı da saldırıya uğramıştı

Almanya’da Türk bir iş adamı da ırkçıların saldırısına uğramıştı. Köln kentinde katı atık arıtma tesisi sahibi iş adamı Yüksel Aker, işçisiyle arasında geçen tartışma sonrası ihbar üzerine iş yerine gelen 6 polis tarafından kelepçelenip darbedildi. Aker, yaşadığı anları şöyle anlattı. “Kamera kayıt cihazını durduktan sonra dövmeye başladılar. Erkek polisler tutuyor kadın polisler vuruyordu. Yaptıklarını polis değil ancak kanun kaçakları yapar.” Aker, 4 polis aranın iş yerine geldiğini söyledi. Daha sonra da polisler tarafından elleri kelepçelenerek işçilerin önünde yere yatırıldığını ve diz çöktürülerek 6 bin metrekarelik işyerinde arama yapıldığı belirtti. Aker, “Polis ifademi aldıktan sonra giderken araba anahtarımı, telefonlarımı ve kamera kayıtlarını yanlarında götürmek istedi. Özel telefonumu verebileceğimi ancak iş yeri telefonum şahsi malım olmadığı ve müşterilerle temasımızın kesilmemesi gerekçesiyle vermek istemedim. Bunun üzerine 6 polis eldivenlerini taktı ve ne olduysa ondan sonra oldu.” diye konuştu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook