yemen-insanlik-drami

Yemen’de insanlık dramı yaşanıyor: 500 bin çocuk açlık sınırında

Yemen’de insanlık dramı yaşanıyor

Yemen’de insanlık dramı yaşanıyor. Ülkede 7 yıldır devam eden iç savaşın sona ermesine yönelik beklentiler sürerken yaşanan kıtlık, çocukları ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Birleşmiş Milletler (BM), şubat ayında Yemen’de 5 yaşın altındaki yaklaşık 500 bin çocuğun açlık tehlikesi yaşadığını bildirdi. Ayrıca aynı yaş grubundaki çocukların yüzde 50’sinin akut yetersiz beslenme riski altında olduğuna dikkat çekti. Başkent Sana‘daki Es-Sebin Hastanesinde başta kansızlık, raşitizm ve depresyon olmak üzere birçok hastalığa yol açan yetersiz beslenme nedeniyle onlarca çocuk tedavi görüyor. Mehyub Dahhan da ülkede yetersiz beslenme ve açlık tehdidiyle karşı karşıya kalan yüzlerce Yemenliden biri. Dahhan, kızı Hedil’in bu hastanede tedavi görebilmesi için büyük zorluklar yaşadığını dile getirdi. Hastanenin bir odasında tedavi gören kızına yaşlı gözlerle bakan baba, yorucu bir iş gününün ardından eve geldiğinde, kızının tüm zorlukları unutturacak bir gülümsemeyle kendisini karşıladığı günlere duyduğu özlemi ifade etti. Dahhan, Hedil’in 4 ay kadar önce yetersiz beslenme nedeniyle rahatsızlandığını söyledi. “Kızımın tedavisi için çok uğraştım ama boşunaydı. Sonunda borç para alıp, onu Sana’daki yetersiz beslenme tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir tıp merkezine nakletmeye karar verdim.”

yemen-kitlik-cocuk
Yemen’de insanlık dramı yaşanıyor

Yemen’de insanlık dramı : “Sıfırın altını gördük”

Dahhan, seyahat ve tıp merkezinde ikamet masrafları nedeniyle kızı Hedil’in hastaneye nakledilmesinin 70 günden fazla geciktiğini söyledi. Sonunda bir hayırseverin kızının hastalığını duyup kendisine tedavi için yardımcı olduğunu belirtti. Dahhan, “Sıfırın altını görmüştük. Koşullar kızımı yetersiz beslenmeyle ve acılarıyla tek başına mücadele etmek zorunda bıraktı. Ben yevmiyeli işçi olduğum için ona gereken yiyeceği sağlayamadım, bu günlerde iş imkanları neredeyse yok denecek kadar az.” diye konuştu. Dahhan, Sana’da kızının yanında olmak için 30 bin riyal (yaklaşık 50 dolar) karşılığında bir oda ve banyodan oluşan bir dükkan kiraladığını kaydetti. “Ancak geçen ay kirayı ödeyemediğim için dükkan sahibi beni ve çocuklarımı kapının önüne koydu. Bu yüzden hastane bahçesinde kalmak için para ödedik.”

Beslenme sorunu yüzde 22 arttı

BM Gıda ve Tarım Örgütü, BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı ve Dünya Sağlık Örgütünün son raporlarına göre, Yemen’de 2020 yılında çocuklarda akut ve şiddetli akut yetersiz beslenme sorununun yüzde 22 oranında arttı. Dünya Bankası da Yemen’in kuzeyinde Husilerin kontrolündeki Hacce, Amran ve Cevf kentlerinde kıtlık benzeri durumların bulunduğu uyarısı yaptı. BM Yemen Koordinatörü David Gressly ise yedi yıllık savaşın ardından ülkede 20 milyon insanın yardıma muhtaç durumda olduğunu dile getirdi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook