İngiltere’deki üniversiteler tacizle mücadele etmiyor

İngiltere’deki üniversiteler tacizle mücadele etmiyor

İngiltere’deki üniversiteler tacizle yeterince mücadele etmiyor. Katar merkezli Al Jazeera’nin yaptığı habere göre, İngiltere’de Oxford, Cambridge, Glasgow ve Warwick’in de dahil olduğu bazı üniversiteler, cinsel taciz konusunda yeteri hassasiyeti göstermiyor. İngiltere’de yürütülen soruşturmalar, ülkenin en saygın üniversitelerinin de dahil olduğu birçok kurumun cinsel taciz şikayetleriyle yeteri kadar ilgilenmediğini ortaya çıkardı. Habere göre, üniversite yönetimleri taciz şikayetlerini cezalandırmaktan oldukça uzak. Al Jazeera Soruşturma Birimi’nin 2 yıllık çalışmaları sonrasında oluşturulan raporda, öğrenciler ve akademisyenlerle görüşüldü. Oxford Üniversitesi’nden bazı kadın akademisyenler, akademik kariyerlerinin başında tacize maruz kaldıklarını dile getirdi. Kadın akademisyenler, hocalarının üniversite yerine barda, sarhoş halde toplantı yaptığını iddia etti. Öte yandan, doktora öğrencilerinin akademik kariyer baskısı ile cinsel ilişkiye zorlandığı da aktarıldı. Üniversitelerde tacize ve cinsel saldırılara herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Soruşturmalar ve tacize maruz kalan insanların ifadelerine göre üniversite yönetimleri, şikayetçi olan kadınların harekete geçmesine de engel olmaya çalışıyor.

ingiltere-üniversite-taciz
İngiltere’deki üniversiteler tacizle mücadele etmiyor

İngiltere’de istismar edilen çocuklar da yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma Raporu yayımlandı. Ülkedeki istismar edilen çocukların bir başına bırakıldığı ortaya çıktı. İngiltere’de eski İşçi Partisi Milletvekili olarak görev yapan Greville Janner’ın istismar ettiği çocukların “yüzüstü bırakıldıkları” açıklandı. Savcılığın önemli tanık ifadelerini gizlediği bildirildi. Raporda, çocukların İngiltere’nin Leicestershire Şehir Konseyi’nin bakımı altında oldukları belirtildi. Ancak çocukların “hak ettikleri ilgiyi görmediği” kaydedildi. Janner hakkındaki erkek çocukların cinsel istismarına ilişkin iddiaların soruşturulmasında “birden fazla başarısızlık” olduğu tespit edildi. Leicestershire polisinin, 1999 yılında Janner aleyhindeki iddiaları soruşturan Manolya Operasyonunun “yetersiz” olduğu söylendi. Savcılığın önemli olan ifadeleri hasır altı etmesi ise dikkat çekti. Çocukların kötü şartlar altında olduğu ileri sürüldü.

Çocukların güvenilemez olduğu iddiası

Raporda, bakım altındaki çocukların “güvenilmez” oldukları için göz ardı edildiği ifade edildi. Tanıkların söylemlerinin ilgili birimlere iletilmediği belirtildi. Bu durumun “ciddi ve affedilemez” olduğu ve önemli bilgilerin “halının altına süpürüldüğü” ifade edildi. Raporda, “çocukların yüzüstü bırakıldıkları” vurgulandı. Polisin Janner hakkındaki iddiaları soruşturmaması için baskı altında tutulduğuna dair “hiçbir kanıt” bulunulmadığı bildirildi. Soruşturma ekibine liderlik eden Profesör Alexis Jay, polis memurlarının iddiaları soruşturmada “isteksiz” davrandığını açıkladı. Jay ayrıca polislerin yapması gerekenleri yapmayıp soruşturmaları kapattığını da dile getirdi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook