ABD polis siyahi

ABD polisinin öldürdüğü siyahinin kemikleri derste kullanıldı

ABD polisinin öldürdüğü siyahi kızın kemikleri derste kullanıldı

Amerika Birleşik Devletleri‘nde siyahilere yönelik ırkçılık her geçen gün artıyor. ABD‘de özellikle polis memurlarının siyahilere uyguladığı ırkçı şiddet her gün kendini farklı şekillerde gösteriyor. ABD polisi neredeyse her gün bir siyahiye şiddet uyguluyor. Yapılan protestolara rağmen ülkede siyahilere karşı yapılan ırkçı tutum ne yazık ki değişmiyor. Kaldı ki bu durumu gözler önüne seren bir olay daha yaşandı. ABD polisinin öldürdüğü siyahi bir genç kızın kemiklerinin Pensilvanya Üniversitesi’nde antropoloji dersinde kullanıldığı ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından sosyal medyada üniversiteye tepkiler yükseldi. 2019 yılından beri öğrencilere adli antropoloji dersi verilirken kullanılan kemiklerin, 36 yıl önce polis helikopteri tarafından bombalanan evde ölen siyah genç bir kıza ait olduğunun açığa çıkmasından sonra Pensilvanya Üniversitesi özür açıklaması yayımladı. Üniversite yetkilileri, ölen kızın ailesinin izni olmadan kemiklerinin derste kullanıldığı için özür diledi.

abd siyahi kemik

Pensilvanya Üniversitesi yetkilileri özür mektubu yayımladı

Pennsylvania Üniversitesi Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi Müdürü Christopher Woods ve bölüm dekanı Wendell Pritchett tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Penn Müzesi ve Pensilvanya Üniversitesi, MOVE evinden toplanan insan kalıntılarının araştırma ve öğretim için kullanılmasına izin verdiği ve kalıntıları çok uzun süre sakladığı için Afrika ailesinden ve topluluğumuzun üyelerinden özür diliyor.” Yapılana açıklamada ayrıca “Müze, insan kalıntılarını toplama, idare etme, sergileme ve araştırma uygulamalarımızı yeniden değerlendirme sözü verdi. Biz de bu söze bağlıyız. Bununla birlikte, bu yeniden değerlendirmenin aynı zamanda insan kalıntılarının öğretimde nasıl kullanıldığını ve Fiziksel Antropoloji bölümümüzün birikimlerinin ve koleksiyon uygulamalarının kapsamlı bir incelemesini de içermesi gerektiği artık açıktır.” denildi.

36 yıl önce gerçekleştirilen operasyon

Öte yandan Move üyeleri, siyah hareketine bağlılıklarını göstermek için Africa soyadını almıştı. 1972 yılında kurulan Move siyah kurtuluş örgütü ile polis arasında çatışma çıkmıştı. 1978’de bir polisin ölümüne, 16 polis ve itfaiyecinin yaralanmasına neden olan çatışmalar yaşanmıştı. 1985 yılında ise, polis, örgütün 6221 Osage Bulvarı’ndaki binasına helikopterden iki bomba atmıştı. Çıkan yangında da 6 yetişkin ile birlikte 5 çocuk hayatını kaybetmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook