Soykırımı reddeden Sırp aday, Srebrenitsa’ya belediye başkanı seçildi

Avrupa’da, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen soykırımın yapıldığı Srebrenitsa’da, Sırp aday Mladen Grujicic belediye başkanlığı seçimini kazandı. 8 bin 372 silahsız Müslüman Boşnak erkeğinin Sırp askerleri tarafından katledildiği 1995 yılından beri, ilk kez bir Sırp aday, belediye başkanlığı seçimini kazanmış oldu. Kurbanların yakınları, bir Sırp milliyetçisi olan ve yaşanan katliamın bir soykırım olduğunu reddeden Grujicic’in seçilmesini, Bosna siyasetinde kaygı verici bir dönüm noktası olarak değerlendirdiler.
ABD’nin aracılığıyla yapılan ve savaşı bitiren Dayton Antlaşması’nda, Bosna’da çoklu etnik yapıyı muhafaza etmek için federal sistemle birlikte zayıf bir merkezi hükümet modeli öngörülmüştü. Fakat ademi merkeziyetçi modelin, Sırp ve Hırvat güçleri tarafından kurulan statükoyu daha da güçlendirdiği eleştirileri yapılmıştı.
Yeni belediye başkanı Grujicic, Srebrenitsa’da Sırpların ayrımcılığa maruz kaldığını iddia etmiş ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararına rağmen yaşanan katliamın bir soykırım olduğunu reddetmişti. Grujicic, “bunun bir hakikat olduğunu kanıtlarlarsa, ilk olarak ben kabul edeceğim.” demişti.
Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2016/oct/17/srebrenica-elects-mladen-g…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook