Fransa Başbakanı Valls, haşema yasağını “göğsü açık Marianne” ile savunmaya çalıştı

Fransa’da haftalardır süren haşema (burkini) tartışması, Fransa Başbakanı Valls’un verdiği tuhaf örnekle tekrar alevlendi. Başbakan, pazartesi günü yaptığı konuşmada haşema yasağını, Fransa’da cumhuriyetin simgelerinden Marianne’ın üstsüz olduğunu söyleyerek savunmaya çalıştı.
Başbakan Valls, “Marianne’ın göğsü açık çünkü o, insanları besliyor. Başörtüsü takmıyor çünkü özgür. İşte bu Cumhuriyet’tir, işte bu Marianne’dir!” dedi.
Fransız devrimi uzmanı tarihçi Mathilde Larrere, Valls’ın Marianne’ı feminist bir sembol olarak kullanmasının “geri zekalıca” olduğunu söyledi.
Larrere, Marianne’ın bir “alegori” olduğunu, göğsünün açık olmasının cinsiyetiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını, bunun sadece “sanatsal bir kod” olduğunu belirtti.
Yeşiller Partisi’den siyasetçi Cecile Duflot, Valls’ın açıklamasının komik olduğunu çünkü Marianne’ın başında bir Frigya başlığı bulunduğunu ve bu başlığın da Fransız devriminin sembollerinden biri olduğunu söyledi.
Le Figaro gazetesi siyaset muhabiri Sophie de Ravinel ise Marianne figürünün üstünün açık ancak başınınsa örtülü olduğunu belirtti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook