isveç balta islam

İsveç’te bir İslam düşmanı, Müslümanları tehdit etti

İsveç’te bir İslam düşmanı, elinde baltayla Müslümanları tehdit etti

İsveç’te Müslümanlara olan ırkçı saldırılar ve hakaretler giderek artıyor. Son olarak ülkedeki bir İslam düşmanı, Malmö kentinde elinde baltayla belediye otobüsüne binerek Müslümanları tehdit etti. Aftonbladet gazetesinin yayımladığı haberine göre, baltalı bir kişinin belediye otobüsüne binerek “İslamcılar nerede? Hepinizi öldüreceğim.” diyerek bağırdığı belirtildi. Malmö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Evelina Olsson, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu kişinin kısa süre içerisinde tutuklandığını bildirdi. Ayrıca tutuklanan şahsın yakalanması sırasında polisi de tehdit ettiğini belirtti. Farklı Renkler Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel de AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Mikail Yüksel, aşırı sağcı ve ırkçı grupların, İsveç’te yaşayan Müslümanlar ve İsveçliler arasına fitne sokmaya çalıştığını ve olay çıkartmaya çalıştıklarını söyledi.

isveç islam düşmanı

Aşırı sağcı gruplar İslam karşıtlığını körüklüyor

Yüksel, 3 Mart tarihinde İsveç‘in Jönköping şehrine bağlı Vetlanda ilçesinde 22 yaşlarında sığınmacı Afganistan vatandaşının bıçakla 8 kişiyi yaraladığı saldırıyı anımsattı. Yüksel, “Saldırıyı gerçekleştiren şahsın büyük psikolojik sorunları olduğu ve ağır uyuşturucu haplar kullandığı ortaya çıktı. Savcıda saldırının terörle ilgisi olmadığı ve cinayete teşebbüsten soruşturma başlattığını duyurdu. Buna rağmen aşırı sağcı ve ırkçı çevreler olayı terör saldırısı gibi lanse edip kara propagandayla halkı kışkırtmaya çalışıyor.” diye konuştu. Yüksel, konuşmasına devam ederek İsveç’in barış ve demokrasi ülkesi olduğunu söyledi. Farklı dinlerden ve görüşlerden insanların birbiriyle uyum içinde yaşadığını, halkın aşırı sağcıların kara propagandasına kapılmamasını belirtti.

Avrupa ülkelerinde İslamofobi artıyor

Avrupa ülkelerinde İslam karşıtlığı gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz günlerde Danimarka‘da Müslüman bir kadın da yaşlı bir çiftin saldırısına uğradı. 30’lu yaşlarda olan Müslüman kadın Ekstra Bladet gazetesine konuştu. Başkent Kopenhag’ın banliyösü Söborg’de 13 Şubat’ta sabah saatlerinde, bir yapı markete gittiğini ve park yerinde aracını park ettiği sırada, yaşlı bir kadının aracının paspasını havalandırdığını, kadının aracının kapısının kendi arabasına 4-5 defa çarptığını açıkladı. Müslüman kadın, yaşlı kadına ne yaptığını sorduğunu, bunun üzerine kadının sırtını dönerek aracına gittiğini aktardı. O sırada da marketten çıkan yaşlı kadının kocasının “Neler oluyor burada?” diye sorduğunu söyledi. Müslüman kadın, yaşlı kadının kocasına olup biteni anlattığını aktardığını, adamın elindeki eşyaları bırakıp, yüzüne eğilerek küfrettiğini ve başörtüsüne sümkürdüğünü belirtti. Adamın karısının, kendisini tutup kocasının da kendisine vurmaya başladığını belirten mağdur, park yerindekilerin ise olaya müdahale etmedeğini ve sadece olup biteni izlediğini bildirdi. Müslüman kadın sadece yapı marketten çıkan yaşlı bir adamın, 65 ve 66 yaşlarında olduğu açıklanan saldırgan çifti uzaklaştırdığını kaydetti. Yaşlı çiftin ırkçı saldırısına uğrayan kadın “Panikledim ve öleceğimi sandım.” diye konuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook