İsrail Filistin zulüm

İsrail güçleri Filistinlilere sert müdahalede bulundu

İsrail güçleri Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti

İsrail güçleri Filistinlilere her türlü zulmü reva görüyor. Filistinliler haklarını dahi savunamıyor. İsrail güçleri her seferinde Filistinlilere sert müdahalelerde bulunuyor. Filistinlilerin evine baskınlar düzenliyorlar. Sudan sebeplerle onları tutukluyorlar. Filistinliler günlerce gözaltı merkezlerine tutuluyor. Üstelik gözaltı merkezlerinde yemek dahi verilmiyor. Geçtiğimiz günlerde Filistinliler, yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini ve Ayrım Duvarı’nı protesto etmek için toplandı. Ramallah yakınlarındaki Deyir Cerir, Nablus’a bağlı Beyt Decan ve Kalkilya’nın Kefr Kaddum beldelerinde gösteri düzenlediler. Filistinliler yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım Duvarı’nı protesto etti. İsrail güçleri Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Filistinliler de taş atarak karşılık verdi. Filistin sağlık ekipleri, çok sayıda kişinin atılan gazdan etkilendiği bildirdi. Göstericilerden yaralanan olmadığını kaydedildi.

İsrail güçleri Filistinlilerin zeytin ağaçlarını da söküyor

Aralık 2020 tarihinde İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait onlarca zeytin ağacını söktü. Yaşanan olay, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırması ile başladı. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’nın Beytüllahim kentinde Filistinlilerin bulundukları toprakların İsrail’e ait olduğunu iddia etti. Ve daha sonra da İsrail askerlerinin eşliğinde Filistinlilere saldırdı. İsrail askerleri de Yahudi yerleşimcilere destek oldu. Nitekim İsrail askerleri Filistinli bir aileye ait olan yüzlerce zeytin ağacını söktü. Filistinliler, uzun süredir bu toprakların kendilerine ait olduğunu ispat etmek için İsrail mahkemelerinde uğraş veriyor. Öte yandan Ayrım Duvarıyla Mücadele Heyeti yetkilisi Hasan Bureyce olayla ilgili konuştu. İsrail’in bölgedeki Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için bu topraklara el koymaya çalıştığını belirtti. Yahudi yerleşimciler geçtiğimiz günlerde El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında bulunan zeytinlik alana molotofkokteyli atmıştı. Molotofkokteylinin bölgede yangına neden olmuştu. Ardından da Filistinli bir aileye ait 400’den fazla zeytin ağacının alev almıştı. Haberde Yahudi yerleşimcilerin çevredeki Mitzpe Yair Yahudi yerleşim birimi sakinlerinden olduğu aktarılmıştı. Yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevler bölgedeki evlere sıçramamıştı.

İsrail askerleri Filistinli
İsrail askerleri Filistinli bir ailenin zeytin ağaçlarını da söktü

Yahudi Yerleşimciler Filistin topraklarını işgal ediyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı Şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook