Karabağ cami saldırı

Karadağ’da iki camiye ırkçı saldırı düzenlendi

Karadağ’da iki camiye bir gün arayla ırkçı saldırı düzenlendi

Karadağ’da iki camiye bir gün arayla ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Niksic’in tek camisi olan Hacı İsmail Camisi’nin duvarlarına ve girişine, Bosna Hersek’te 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırıma gönderme yapıldı. Girişteki duvarlara “Srebrenitsa” ve “Niksic de Srebrenitsa olacak” ifadeleri yazıldı. Ayrıca ülkedeki Müslümanları kastedilerek “Türkler” de yazıldı. Karadağ İslam Birliği Niksic Temsilcisi Mirsad Agovic çirkin saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Agovic saldırının utanç verici olduğunu söyledi: “Bizi 1990’lı yıllarda korkutmayı başaramadılar, şimdi de başaramayacaklar.” Öte yandan, Karadağ’da başka bir camiye daha saldırı düzenlendi. Dün başkentteki Osmanagica Camisi’nin avlu duvarına aşırı Sırp milliyetçilerinin sembolü olan ve “Sadece Birleşme Sırpları Korur” anlamına gelen “4S” çizildi.

Pljevlja şehrindeki İslam Birliği binasına da saldırı yapılmıştı

Eylül 2020 tarihinde Balkan ülkesi Karadağ’da yapılan genel seçimin ardından Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar sürerken,  Pljevlja (Taşlıca) şehrindeki İslam Birliği binası hedef alınmıştı. Binanın camları kimliği bilinmeyen kişilerce kırılmıştı. İçeri atılan bir kağıdın üzerinde şehirdeki Müslüman Boşnaklara yönelik tehditkar ifadeler yer almıştı. Kağıdın üzerinde, Pljevlja’nın da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsa gibi olacağı yazılmıştı. ( “Pljevlja Srebrenitsa gibi olacak”)  Yaşananlar  şehirdeki Müslümanlar arasında endişe yarattı. Pljevlja baş imamı Samir Kadribasic, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda bulunmuştu. Kadribasic, saldırının gece düzenlendiğini belirtmişti. “Bu saldırı artık çok fazla. İşlerin nereye varacağını bilmiyorum ancak karşı tarafın da tepki vermesi ile bir kaos çıkmasından korkuyorum.” diye konuşmuştu.

karabağ cami saldırı

“Boşnaklar artık güvende değil”

Kadribasic, şehirdeki Boşnakların artık kendilerini güvende hissetmediğini söylemiş, bu durumun yalnızca Boşnaklar için değil diğer milletlerden Karadağ vatandaşları için de tehlikeli olduğunu ifade etmişti. Kadribasic, pazar günkü seçim sonrası yaşananların Karadağ’da 1990’lı yılları anımsattığını sözlerine eklemişti. Karadağ’daki seçimde Sırp Ortodoks Kilisesine (SPC) yakınlığı ile bilinen Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki ittifak önemli bir başarı elde etmiş ve diğer muhalif ittifaklarla mecliste çoğunluğu ele geçirmişti. DF yanlısı aşırı Sırp milliyetçiler ilk geceden itibaren seçim kutlamalarında birçok provokatif eylem ve saldırı gerçekleştirdi. Pljevlja’da daha önce de Müslüman Boşnaklara yönelik “Türkler burada gidin” sloganları atılmış, tehditkar duvar yazıları yazılmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook