Almanya’da rahibelerin yetim çocukları iş adamlarına kiraladığı ortaya çıktı

Almanya’da rahibelerin yetim çocukları iş adamlarına kiraladığı ortaya çıktı

Almanya‘da rahibelerin yetim çocukları iş adamlarına kiraladığı ortaya çıktı. Kan donduran olayla ilgili rapor basına sızdı. Almanya’da bir manastırda görev yapan rahibelerin yetim çocukları iş adamlarına pazarladıkları bildirildi. Skandal olayla ilgili 560 sayfalık rapor yayınlandı. Köln Katolik Başpiskoposluğu’na mensup rahibelerin, yetim çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismarda bulunduklarına ilişkin rapor basına sızınca, tüm detaylar görüldü. Rahibelerin, yetim çocukları işadamlarına “kiraladıklarına” dair soruşturma başlatıldı. Geçtiğimiz ay soruşturma sonuçlanmıştı. Fakat soruşturma sonuçlarının yer aldığı rapor, kamuoyu ile paylaşılmamıştı. Ancak raporun içeriği çok sayıda basına sızdı. ABD merkezli Daily Beast gazetesi, 560 sayfalık soruşturma raporunun bazı bölümlerini yayımladı.

Öksüz çocuklar din görevlileri ve iş adamlarına satıldı

 Raporda 1960 ve 1970’li yıllar arasında Almanya‘nın Speyer kentinde bulunan bir manastırda görev yapan rahibelerin, öksüz çocukları, işadamları ve din görevlilerine sattıkları detaylı bir şekilde yer alıyor. Gazetenin alıntı yaptığı soruşturma raporuna göre, cinsel taciz ve istismara maruz kalan yetim çocuklardan bazıları önce zorla iş adamlarına gönderildi. Daha sonra da giysilerini kırıştırdıkları ya da kıyafetlerini kirlettikleri için rahibeler tarafından cezalandırıldı. Ayrıca, raporda çoğu 8-14 yaşları arasındaki 175 çocuğun 20 yıl boyunca tacize uğradığı bilgisi de yer alıyor. Soruşturma, bazı çocukların evlat edinilmesinin kasıtlı olarak yasaklandığı veya rahibelerin onları satmaya devam edebilmeleri için koruyucu bir eve götürüldükleri ortaya çıktı.

Almanya'da rahibeler çocukları

Manastır gazetecilerden gizlilik talep etti

Manastırın bağlı olduğu makamlar belgeleri görmek isteyen gazetecilerden bir gizlilik anlaşması imzalamalarını talep etti. Gazetecilerin raporu kamuoyuna açıklamayı reddetti. Bunun üzerine ayrıntıların basına sızdırıldığı belirtildi. Söz konusu manastırın bağlı olduğu bölgede görevli Piskopos Karl-Heinz Wiesmann, medyaya sızdırılan taciz raporunun çok rahatsız edici olduğunu vurguladı. Piskopos Karl-Heinz Wiesmann, halkın okuması için uygun olmadığını söyledi. Wiesmann, skandal raporu okuduktan sonra görevinden 1 ay uzaklaşmak zorunda kaldığını bildirdi.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook