İsrail El Cezire Kudüs büro şefinin ifade özgürlüğü konferansına katılmasını yasakladı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun talebiyle El Cezire Kudüs büro şefinin devletin sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan ifade özgürlüğü konferansına katılması yasaklandı. İsrail Başbakanlık ofisinin emriyle Walid Al-Omar’in konferansa katılması engellendi.
İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara geçen ay Katar Emirliği’ne ait El Cezire kanalını “terörizmi desteklemekle” suçlayarak, kanal için çalışan gazetecilerin, bütün izinlerinin iptal edileceğini ifade etmişti. İletişim Bakanı Kara, El Cezire yayınının durdurulması yönünde adımların atıldığını, kuruluşun Kudüs ofisinin kapatılması için ise parlamentonun yeni bir düzenlemeyi onaylaması gerektiğini belirtmişti. İsrail Başbakanı Netanyahu ise paylaştığı Twitter mesajlarında İletişim Bakanı Kara’yı tebrik ederek “Sayın Kara talimatlarım doğrultusunda El Cezire’nin kışkırtmalarına karşı somut adımlar atmıştır.” demişti.
İsrail Gazeteciler Birliği ise alınan kararı eleştirerek, “demokraside kabul edilemez bir hareket” olarak nitelendirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığından yetkililer ise El Cezire’ye yönelik kapatma veya yaptırımların ülkenin yurt dışındaki imajına büyük zarar verdiği konusunda uyarıda bulundular. Netanyahu hükümeti yapılan uyarılara rağmen El Cezire’ye ve gazetecilerine yönelik sert önlemler almaya devam ediyor.
Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/benjamin-netanyahu-a…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook