Almanya İkinci Dünya Savaşı için tazminat isteyen Polonya’yı reddetti

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki sorumluluğunu ve Nazi rejimi tarafından işlenen korkunç suçları kabul ettiğini belirtti. Seibert, tazminatlar meselesinde ise Polonya’nın 1953 yılındaki anlaşmada tazminat hakkından feragat ettiğini ifade ederek, “Bizim bakış açımızdan bu mesele nihai olarak hem siyasi hem de hukuki anlamda çözülmüştür.” dedi.
1953’te yapılan anlaşmaya itiraz eden bazı Polonyalı siyasetçiler ise, anlaşmanın Sovyetler Birliği’nin baskısı altında yapıldığına dikkat çekiyor. Polonya Başbakanı Beata Szydlo konuyla ilgili, “Bana göre Polonya’nın tazminatları alma hakkı var. Polonya Devleti bu tazminatı onlardan isteme hakkına sahip.” ifadelerini kullandı. Daha önce Polonya Dışişleri Bakanı Mariusz Blaszczak de Varşova’nın yaklaşık 1 trilyon dolar tazminat isteyebileceğini açıklamıştı.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya, Nazi işgaline uğramıştı. Polonya, Alman işgali altında 5,5 milyon vatandaşını kaybetmişti. Bu, Nazilerin Polonya nüfusunun 5’te 1’ini katlettiği anlamına geliyordu.
Kaynak: http://www.dw.com/en/berlin-dismisses-polish-demands-for-world-war-ii-re…

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook