İngiltere'deki okullarda taciz

İngiltere’deki okullarda cinsel istismar iddiası

İngiltere’deki okullarda cinsel istismar vakaları

İngiltere‘deki okullarda binlerce cinsel istismar vakası yaşandığı ortaya çıktı. Everyone’s Invited (Herkes Davetli) adlı çevrim içi platform okullarda yaşanan tüm olayları bildirdi. Bunun üzerine polis, İngiliz okullarında yaşandığı iddia edilen 5 bin 800‘den fazla cinsel istismar vakasıyla ilgili soruşturma başlattı. Çevrim içi platform online kampanya düzenledi. Daha sonra da aralarında reşit olmayanların da bulunduğu binlerce tecavüz ve taciz kurbanı anonim bir şekilde yaşadıklarını anlattı. Platform olayları anlatmaya hala devam ediyor. Kampanyaya özellikle okullarda yaşanan çok sayıda cinsel istismar vakası bildirildi. Sonra da geçen yıldan bu yana İngiltere İçişleri Bakanlığının “Çocuklara Yönelik Cinsel İstismarla Mücadele Stratejisi” kapsamında çocuk tacizi suçlularına yönelik operasyonlar düzenleyen polis harekete geçti.

ingilere okul taciz

İngiltere’deki okullarda yaşanan vakalar bildirildi

Londra Metropolitan (MET) Polis memurları, platforma yaşadığı cinsel tacizi anlatan kurbanlardan herhangi birinin, suçu emniyete resmi olarak rapor etmeye “teşvik edilip edilmeyeceğini” belirlemek istediklerini açıkladı. MET, web sitesinde yayınlanan anonim ifadelerin incelendiğini duyurdu. İngiltere’deki okullarda adı geçen 100’den fazla okul ile temasa geçildiğini belirtti. Met’in tecavüz ve cinsel suç vakalarından sorumlu Müfettişi Mel Laremore de olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Laremore, “mağdur kişiye destek sunmaya hazır olduklarını ve böyle bir suçu ihbar etmek isteyen herkesin bunu yapabilmesini sağlamak için çalıştıklarını” söyledi. Kampanya geçen sene Haziran’da 22 yaşındaki Soma Sara’nın, öğrencilerin anonim olarak cinsel taciz ve istismar vakalarını bildirmelerini istemesiyle başladı. Bugünler de kampanya devam ediyor. Sara bir açıklamasında kendisinin de bir cinsel taciz mağduru olduğunu söyledi. “Suçu bir kişiye veya yere yönelttiğimizde, en önemli mesajın altını oyuyoruz: tecavüz kültürü evrenseldir ve her yerdedir. Hepimiz bu kadar yaygın bir kültürün sorumluluğunu üstlenmeli ve onu söküp ortadan kaldırmak için birlikte çalışmalıyız” diye konuştu.

İngiltere’deki okullarda vakaların çoğu seçkin eğitim kurumlarında

Öte yandan İngiltere’deki okullarda yaşanan cinsel istismar vakalarının çoğunun, Birleşik Krallık’ın en seçkin eğitim kurumlarında gerçekleştiği öne sürüldü. İsmi geçen okullar arasında Dulwich College, Latymer Upper School ve Westminster School da bulunuyor. Müfettiş Laremore durumla ilgili konuştu ve bunu özel okulların genellikle polisle resmi bir işbirliği ağına sahip olmadığından kaynaklandığını söyledi. Laremore, problemin kesinlikle sadece bu kurumlarla sınırlı olmadığını da belirtti. İngiltere’deki en iyi özel okullardan biri olarak kabul edilen 456 yıllık eğitim kurumu olan Highgate Okulu öğrencileri, “zehirli tecavüz kültürü” olarak adlandıkları vakaları protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Bu sırada Eton Koleji, iddiaları ciddiye aldıklarını belirterek, “gerektiğinde ilgili yetkililere rapor vereceklerini” açıkladı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook