İnsan-kanı-ayakkabı

İnsan kanı içeren ayakkabılar satışa çıkıyor

ABD merkezli bağımsız bir ekip insan kanı içeren ayakkabı tasarladı

Çevrimiçi ortamda dikkat çeken ve çeşitli etkinlikler düzenleyen MSCHF adlı bağımsız ekip, “Şeytan Ayakkabısı” adını verdikleri bir ayakkabı modeli tasarladı. ABD merkezli MSCHF (İngilizce’de haylaz anlamına gelen mischief’in kısaltması) adlı ekibin rapçi Lil Nas X‘le birlikte tasarladığı ayakkabılar, sosyal medyada tanıtılmaya başlandı. Ayakkabıların “bir damla insan kanı” içerdiği aktarıldı. Ayrıca ünlü ayakkabı markası Nike’ın Air Max ’97 modelinden esinlendiği de bildirildi. 29 Mart tarihinde 666 çiftinin satışa çıkarılacağı ayakkabının fiyatı 1018 dolar olarak duyuruldu. Fiyat etiketinde Luka İncili‘nin 10:18 bölümündeki bir ayete gönderme yapılıyor. Bu ayette Şeytan‘ın “gökten bir şimşek gibi düştüğü” ifade ediliyor. Ayakkabının tanıtımı ise sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Bazı kullanıcılar, tasarımı komik bulurken bazıları da çeşitli sebeplerle tepki gösterdi.

insan kanı şeytan

“Bu adam herkese uygun bir country hip-hop şarkısı yapmıştı. Şimdiyse şeytanı övüyor”

ABD’li yapımcı ve DJ Brian Dawe, sosyal medya hesabından “Bu adam herkese uygun bir country hip-hop şarkısı yapmıştı. Şimdiyse şeytanı övüyor. Hayır, bunu kabul etmiyorum, bu saçmalığı iptal edin” diye yazarak yapılan ayakkabılara tepki gösterdi. 1966’da Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan Şeytan Kilisesi ise ayakkabıları övenlerden oldu. Kilise Twitter hesabından “Bize de bir çift ayırın” paylaşımı yaptı. MSCHF (İngilizce’de haylaz anlamına gelen mischief’in kısaltması) ekibi daha önce düzenlediği bir etkinlikte yeni tasarımıyla epey zıt görünen bir spor ayakkabısı üretmişti. Ekip, tabanlarında gerçek kutsal su bulunan ayakkabıları satışa çıkarmıştı. Ve bunlara “İsa Ayakkabıları” ismini vermişti.

Ekip kısa süre önce başka skandal tasarımlara daha imza attı

Üstelik Kanadalı müzisyen Drake de bu ayakkabılardan bir çift almıştı. Aynı ekip kısa bir süre önce, dans eden, ortalığı toplayan ve ip atlayan fütüristik robotlarıyla ünlü teknoloji şirketi Boston Dynamics’le de ters düşmüştü. Şirketin köpeğe benzetilen Spot adlı robotuna sanal ortamda bir paintball silahı ekleyen ekip, robotik teknolojisinin risklerine dikkat çekmek istediklerini ileri sürmüştü. Boston Dynamics yetkilileri ise bu fikre karşı çıkmış ve “Teknolojimizin şiddeti, zarar vermeyi veya korkutmayı teşvik edecek şekilde tasvir edilmesini kınıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook