ingiltere-istismar-cocuk

İngiltere’de istismar edilen çocuklar yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de istismar edilen çocuklar yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de Çocuk Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma Raporu yayımlandı. Ülkedeki istismar edilen çocukların bir başına bırakıldığı ortaya çıktı. İngiltere’de eski İşçi Partisi Milletvekili olarak görev yapan Greville Janner’ın istismar ettiği çocukların “yüzüstü bırakıldıkları” açıklandı. Savcılığın önemli tanık ifadelerini gizlediği bildirildi. Raporda, çocukların İngiltere’nin Leicestershire Şehir Konseyi’nin bakımı altında oldukları belirtildi. Ancak çocukların “hak ettikleri ilgiyi görmediği” kaydedildi.  Janner hakkındaki erkek çocukların cinsel istismarına ilişkin iddiaların soruşturulmasında “birden fazla başarısızlık” olduğu tespit edildi. Leicestershire polisinin, 1999 yılında Janner aleyhindeki iddiaları soruşturan Manolya Operasyonunun “yetersiz” olduğu söylendi. Savcılığın önemli olan ifadeleri hasır altı etmesi ise dikkat çekti. Çocukların kötü şartlar altında olduğu ileri sürüldü.

ingiltere-istismar-cocuk
İngiltere’de istismar edilen çocuklar yüzüstü bırakıldı

İngiltere’de istismar edilen çocukların güvenilemez olduğu iddiası

Raporda, bakım altındaki çocukların “güvenilmez” oldukları için göz ardı edildiği ifade edildi. Tanıkların söylemlerinin ilgili birimlere iletilmediği belirtildi. Bu durumun “ciddi ve affedilemez” olduğu ve önemli bilgilerin “halının altına süpürüldüğü” ifade edildi. Raporda, “çocukların yüzüstü bırakıldıkları” vurgulandı. Polisin Janner hakkındaki iddiaları soruşturmaması için baskı altında tutulduğuna dair “hiçbir kanıt” bulunulmadığı bildirildi. Soruşturma ekibine liderlik eden Profesör Alexis Jay, polis memurlarının iddiaları soruşturmada “isteksiz” davrandığını açıkladı. Jay ayrıca polislerin yapması gerekenleri yapmayıp soruşturmaları kapattığını da dile getirdi.

İngiltere istismar edilen çocukların sayısı bilinenden daha fazla

Soruşturmada, Janner’ın masum olup olmadığından ziyade iddialar konusunda kurumsal tepkiler ve görevi nedeniyle kendisine farklı muamelede bulunup bulunulmadığı araştırıldı. Raporun yazılması sırasında, Janner hakkında 30 yıllık bir süreyi kapsayan iddialara ilişkin 33 kurbanın dinlendiği bilgisi de verildi. İşçi Partisi’nden ihraç edilen eski milletvekili, 1960-1980’lerde gerçekleştiği iddia edilen 22 çocuk istismarı suçlamasıyla karşı karşıya kalmış ancak yargılanmadan 2015 yılında ölmüştü. Çocukların Cinsel İstismarına İlişkin Bağımsız Soruşturma’ya (IICSA) göre yüzlerce çocuk Lambeth’teki bakımevlerinde işkence ve istismara uğradı. Açıklamalara göre Güney Londra’da yer alan Shirley Oaks ve South Vale’in de şiddet ve cinsel saldırılara izin verilen acımasız yerler olduğu belirtildi. Bir başka bakımevi olan Angell Road’da da aralarında 5 yaşın altındaki çocukların da bulunduğu onlarca çocuk sistematik olarak cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuklara yapılan zulüm ve istismarın resmi kayıtların gösterdiğinden çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook